Ndahet nga jeta regjisori i njohur shqiptar Gjergj Xhuvani

vull

Është ndarë nga jeta në moshën 56-vjeçare regjisori i njohur shqiptar Gjergj Xhuvani.

Ai ka ndërruar jetë ditën e sotme në një spital në Romë, ku ndodhej i shtruar prej disa kohësh si pasojë e një sëmundje të rëndë.

BIOGRAFIA

Gjergj Xhuvani, një regjisor, skenarist, producent shqiptar, lindi në vitin 1963 në Tiranë.

Në vitin 1986 u diplomua në Akademin e Arteve në Tiranë dega Artet dramatike. Që nga viti 1986 deri në vitin 1990, ai punoi si asistent regjisor në shumë filma dhe në vitin 1991 realizoi filmin e tij të parë “Bardhë e zi”.

Autori i filmave të suksesshëm pas viteve ‘90, ndër të cilët “Lindje, Perëndim, Lindje”, “I dashur Armik” dhe “Dashuria e Fundit”.

Regjisor

Në kërkim të kujt – (2011) telefilm me 5 seri
Lindje, perëndim, lindje – (2008)
I dashur armik – (2004)
Parullat -(2001)

Funeral Business – (1999)
Dashuria e fundit – (1995)
Një ditë nga një jetë – (1994)
E diela e fundit – (1993)
Bardhë e zi – (1991)

Skenarist

Në kërkim të kujt – (2011) telefilm me 10 seri
I dashur armik – (2004)
Parullat -(2001)
Funeral Business – (1999)

Dashuria e fundit – (1995)
Një ditë nga një jetë – (1994)
E diela e fundit – (1993)
Bardh e zi – (1991)

Producent

Funeral Business – (1999)
Një ditë nga një jetë – (1994)
Aktor[redakto | përpunoni burim]
Edhe ne luftuam – (1981) (TV)
Hije që mbeten pas – (1985)

Next Post

Marin Mema: Shteti Turk para së gjithash duhet të njohë shqiptarët në Turqi si minoritet

Shteti Turk para te gjithash duhet te njohe shqiptaret ne Turqi si minoritet. Ky do te ishte nje akt i vertete miqesie e jo dhurata e nje parlamenti. Jane minimalisht 6 milione shqiptare ne turqi , riperseris minimalisht , te cilet nuk gezojne te drejtat e nje minoriteti, ndryshe nga […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: