Pas nëntë muajve, u arrit një marrëveshje për të formuar një Këshill të Ministrave të BH

vull
0 0
Read Time:44 Second

Pas nëntë muajve, u arrit një marrëveshje brenda 30 ditëve për të formuar një Këshill të Ministrave të Bosnje dhe Hercegovinës. Në një takim në Sarajevë, liderët e partive politike arritën një marrëveshje për formimin e një Këshilli të Ministrave dhe nënshkruan parimet për krijimin e pushtetit të nivelit shtetëror, transmeton KohaNews.

Sipas Anëtarit serb të Presidencës së vendit Milorad Dodik, një vendim i tillë do të zhbllokojë Dhomën e Përfaqësuesve dhe Dhomën e Popujve dhe do të krijojë kushte për punën e institucioneve të përbashkëta në nivelin e BH. Ai tha se kishte dhënë mbështetjen e tij të plotë për marrëveshjen, pasi nuk ishte e lehtë për të negociuar.

Marrëveshja përmban 12 parime, duke përfshirë një kornizë për bashkëpunim të mëtejshëm me NATO-n, zhbllokimin e punës së Asamblesë Parlamentare të BH dhe formimin e një Këshilli të ri të Ministrave në 30 ditët e ardhshme./KohaNews

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Next Post

Vulin: Mos ju kërcënoni serbëve, "Oluja" nuk do të përsëritet

Ministri serb i mbrojtjes Aleksandër Vulin tha sot se “Oluja” ndaj serbëve nuk do të përsëritet kurrë, duke shtuar se “askush nuk duhet të ëndërrojë për të”, transmeton KohaNews. “Nëse ata e përgatisin atë për dikë tjetër në Kroaci, tashmë është problemi i tyre. Por mos kërcënoni serbët, “tha Vulin, […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: