Qitje me mortaja e snajper, Peleshi e Yuri Kim ndjekin stërvitjen e trupave amerikane dhe shqiptare në Bizë

vull

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, shoqëruar edhe nga ambasadorja e SHBA Yuri Kim kanë marrë pjesë në një nga stërvitjet e trupave ushtarake amerikane dhe shqiptare në Bizë.

Trupat e Security Force Assistance Brigades (SFAB) dhe ato të Batalionit të Dytë të Këmbësorisë kryen një sërë demonstrimesh, në kuadër të stërvitjes së “Defender Europe 2021”, e cila u ndoq nga të pranishmit. Qitje me mortaja, snajper, veprimet e skuadrës në sulm, goditje objekti dhe rënia në pritë, ishin disa nga demonstrimet e efektivëve.

home biza 200521

Në përfundim të stërvitjes Ministri i Mbrojtjes u shprehu efektivëve shqiptarë të angazhuar në Bizë përgëzimet e tij, të kryeministrit Edi Rama, por edhe të popullit shqiptar për përfaqësimin dinjitoz të Forcave të Armatosura të Shqipërisë në këtë stërvitje të rëndësishme.

home biza 200521

Jemi shumë krenarë për punën që bëni këtu. Ju jeni me fat që në këtë kohë po zhvillojmë një nga stërvitjet më të mëdha të rajonit, jo vetëm të Shqipërisë. Jemi duke bërë një integrim shumë dinjitoz me kolegët amerikanë dhe kjo na bën që të krijojmë më shumë besim në vete, të testojmë kapacitetet tona. Po e tregoni çdo ditë që ne e justifikojmë të jemi një vend anëtar i NATO-s edhe me standardet”, – u shpreh ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi.

home biza 200521

Defender Europe 2021” po zhvillohet në 7 baza të ndryshme të Shqipërisë dhe do të vijojë deri në mesin e muajit qershor.

home biza 200521

Next Post

Debat nga Lëvizja Ilirida: Republika e Iliridës - zgjidhje fundamentale e funksionimit të barazisë në RMV

Në kumtesën e lëshuar nga Lëvizja Ilirida bëhet  e ditur se me 29 maj do të mbahet debat me temë:  “Republika e Iliridës – zgjidhje fundamentale e funksionimit të barazisë në RMV”, që do të organizohet me qëllim të promovimit të idesë për bashkëveprim mbi kauzën e Federalizmit. Më tutje […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: