Tirana proteston për rritjen e çmimit të karburanteve: 50 për qind më shtrenjtë

vull

Qindra njerëz protestuan në Tiranë për rritjen e çmimit të karburantit, ku qeveria fajësoi luftën në Ukrainë.

Qytetarët e Tiranës, të cilët protestojnë për të tretën ditë radhazi, kanë zhvilluar ditën e djeshme një tubim paqësor dyorësh para Qeverisë dhe më pas janë drejtuar drejt sheshit kryesor Skënderbej. Policia i pengoi ata të bllokonin rrugët.

Qeveria e kryeministrit Edi Rama ka vendosur kontrollin e çmimit të karburantit dhe u ka kërkuar shqiptarëve të përdorin më pak makina, pasi çmimet e karburanteve u rritën me 50 për qind javën e kaluar.

Në të paktën gjashtë qytete të tjera, protestuesit bllokuan përkohësisht rrugët dhe u përleshën me policinë, duke arrestuar shumë njerëz.

Rritja e çmimit të karburanteve ndikoi drejtpërdrejt në rritjen e çmimit të ushqimeve b

Next Post

Një bullgar ka vdekur teksa priste në një radhë 300 metra për të blerë zejtin

Një burrë 77 -vjeçar vdiq duke pritur në radhë për të blerë zejtin në një supermarket në Burgas, Bullgari, raportojnë mediat lokale. Ekipi i ambulancës kur mbërriti gjeti vetëm ndihmë. – Burri vdiq në supermarket. E shtynë dhe ai u sëmur. Ishte çmenduri, ai ra, u bë blu dhe vdiq. […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: