Tsipras sot në visit  zyrtarë në Maqedoninë e Veriut

vull

Kryeminstri grek, Aleksis Tsipras sot do të qëndroj në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ku do të mirëpritet nga homologu i tij, Zoran Zaev, transmeton KohaNews.

Pritja zyrtare e Tsipras me nderime shtetërore dhe ushtarake do të bëhet para Qeverisë, ndërkaq pas takimeve tet-a-tet në mes Zaev dhe Tsipras dhe takimit ndër-qeveritar, të dy kryeministrat do të mbajnë konferencë të përbashkët për shtyp.

Ndërkaq, kryeministri Grek, Tsipras do të ketë takime dhe me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi.

Pasdite do të mbahet Forumi i Biznesit, në të cilin do të mbajnë fjalim të  dy kryeministrat.

 

Në delegacionin që shoqëron Tsipras gjatë vizitës në Shkup, përveç ministrave në Qeveri, ka edhe përfaqësues të dhjetëra kompanive greke të mëdha dhe të mesme.

Për shkak të vizitës së Tsipras sot nga ora 9.30-20.00, një regjim i veçantë i trafikut do të futet në rajonin më të gjerë qendror të Qytetit të Shkupit./KohaNews

 

Next Post

Bujar Osmani ju uron mëngjes të mirë nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut

Dje mbrëmë është në objektin e Qeverisë është vendosur pllaka me emri e rij të shtetit, Republika e Maqedonisë së Veriut, emër i cili u vendos në nënshkrimin e Marrëveshjes së Prespës, transmeton KohaNews. Ndërkaq, zëvendëskryeministri i ngarkuar Cështje Evropiane, Bujar Osmani sot ka bërë një fotografi duke u uruar […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: