Turistët ikin nga Kroacia, kolonat e gjatësisë deri në tre kilometra – Masat Korona forcohen në vendet fqinje

vull
0 0
Read Time:1 Minute, 9 Second

Pasi Italia dhe Austria përfshinë Kroacinë në listën e vendeve me rrezikshmëri të lartë, për shkak të rritjes së numrit të personave të infektuar me koronavirus, shumë turistë nga ato vende vendosën të përfundojnë pushimet e tyre para kohe. Paralajmërimi për austriakët për udhëtimin në Kroaci është i vlefshëm nga nesër, kështu që shumë nuk duan të rrezikojnë futjen e mundshme të karantinës.

Trafiku është rritur në rrugët bregdetare, portet e trageteve, në shumicën e rrugëve në brendësi, si dhe në disa vendkalime kufitare ku është e mundur një pritje më e gjatë (më shumë se një orë), raporton Portali Index. Ka bllokime trafiku dhe kolona në rrugët afër vendpushimeve dhe kryqëzimeve.

Në kufirin me Slloveninë, kolona e automjeteve është nganjëherë rreth tre kilometra e gjatë.

Portali kujton se, sipas vendimit të qeverisë italiane, të gjithë personat që vijnë në Itali nga Kroacia duhet të kenë një test koronavirus negativ që nuk është më i vjetër se 72 orë ose të testohen brenda 48 orëve nga hyrja në Itali.

Për shkak të zhvillimit shqetësues të koronavirusit në Ballkanin Perëndimor, Kurz bëri thirrje për rritje të kontrolleve nga autoritetet shëndetësore në kufi, të cilat çuan në bisedime me zyrtarët  dhe ministrin e shëndetësisë Rudolf Anshober.

Ai tha se të rinjtë përbëjnë pjesën më të madhe të pacientëve, se ata zakonisht janë asimptomatikë dhe as nuk e vërejnë se janë të infektuar.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Next Post

Numri i pasagjerëve në aeroportet greke u ul me 74% në shtatë muajt e parë të këtij viti

Numri i pasagjerëve në aeroportet greke në shtatë muajt e parë të vitit 2020 ra me 74.3 përqind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, dhe në korrik ulja arriti në 72.6 përqind, sipas të dhënave të Agjencisë për aviacionin civil të GreqisëMë konkretisht, në periudhën Janar-Korrik të […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: