Vuçiç nuk i njeh kufijtë e Kosovës, ja përgjigja që i vjen nga Haradinaj

vull

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë në një deklaratë të fundit, që nuk i njeh “kufijtë me Kosovën”.

Por i mënjëhershëm ka qenë reagimi i Kryeministrit kosovar, Ramush Haradinaj, i cili e ka cilësuar këtë deklaratë si cënim serioz të sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës.

“Deklaratat e fundit kërcenuese, agresive dhe luftënxitëse të Presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq, të dhëna dje me datë 7 shkurt 2019 në qytetin e Vranjës, Serbi, se nuk i njeh kufijtë e Kosovës, kufijtë ndërkombëtarisht të njohur dhe të pranuar në Jarinjë dhe Bërnjak, janë të papranueshme dhe paraqesin cenim serioz të sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës.

Këto deklarime janë edhe një atak i hapur ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës, si dhe rrezikojnë paqen, stabilitetin dhe sigurinë në Kosovë, rajon dhe më gjerë.

Si kryeministër i Republikës së Kosovës zotohem se do të ndërmarr të gjitha veprimet kushtetuese dhe ligjore me qëllim të ruajtjes së sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës, në përputhje me Deklaratën e Pavarësisë së 17 shkurtit 2008 dhe me Kushtetutën e Republikës së Kosovës.”, shkruan Haradinaj në një postim në fcb. D.l

Next Post

Pse po ikin shqiptarët në masë

Nga Veton Surroi/ Në mesin e shqiptarëve, një në dy është gati të ikë jashtë vendit 1. Çdo javë prodhon së paku tri lajme, që bën që në Gjermani numri i mjekëve, axhustatorëve dhe ndërtimtarëve të rritet. Dhe asnjëri prej këtyre lajmeve nuk ka të bëjë me Gjermaninë. Që të […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: