Zenka: Kemi të drejtë ta përdorim flamurin kombëtar

vull

Përdorimi i simboleve kombëtare është e drejtë kushtetuese dhe me ligjin aktual për përdorimin e simboleve kombëtare ekziston e drejta për përdorimin e tyre, por problem paraqet ligji për rendin dhe qetësinë publike ku lihet një mundësi e gjërë e keqpërdorimit dhe keqinterpretimit të këtij neni, tha për televizionin Teuta ministri për të Drejtat e Njeriut dhe Pakicave, Mehmet Zenka.

 

Sipas tij, ekzistojnë raste të shumta ofenduese për popullatën shqiptare ,ku vijnë njerëz me simbole të ndryshëm,por askush nuk preket përveç amulit shqiptar.

 

Zenka thotë se amuri shqiptar nuk është vetëm i shtetit të Shqipërisë, ky amur është i shqiptarëve kudo që ata jetojnë.

 

Në organizime të ndryshme kulturore që organizohen nga shqiptarët nuk ka mesazhe kundër Malit të Zi, nuk ka mesazhe urrejtjeje, ndërsa në organizimet e disa të tjerëve këto nuk mungojnë, thotë Zenka me rastin e paralajmërimit të Ministrisë së Kulturës së Malit të Zi, se do të ngrejë padi kundër organizatorëve të Logut të Zojës Grudës, në Tërgajë, sepse në këtë manifestim, sipas tyre, ishin shfaqur simbolet e një vendi tjetër pa amurin kombëtar të Malit të Zi./TvTeuta/

Next Post

Challandes publikon listën për ndeshjet me Çekinë dhe Anglinë

30 gusht, 2019 – Përzgjedhësi i Kombëtares së Kosovës, Bernard Challandes, e ka publikuar listën e futbollistëve të cilët do t’i ketë në dispozicion për dy ndeshjet e radhës në kuadër të kualifikimeve për Euro 2020, kundër Republikës së Çekisë, më 7 shtator, në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë dhe […]

Subscribe US Now