Zjarret po i afrohen banesave në Athinë, flakët “djegin” zonën turistike të Saint-Tropez

vull

Vilia, një fshat në periferi të Athinës po përballet për ditën e katërt më zjarre të shumta të cilat po i afrohen zonave të banueshme.

Zjarrëfikësit po punojnë për shuarjen e plotë të flakëve ndërsa 7 helikopterë dhe shtatë avionë janë në vënë në dispozicion.

Ndërkohë rrugët kryesore pranë kësaj zone janë mbyllur.

Ndërkohë në Francë dy persona kanë humbur jetën si pasojë e flakëve që kanë shpërthyer në Saint-Tropez.

Zjarri bëri që rreth 7,000 qytetarë të largohen nga banesat e tyre, shumë prej të cilëve ishin turistë të vendosur në kampe, në zonën bregdetare.

22 persona kanë mbetur të plagosur , ndërsa shërbimet zjarrfikëse po luftojnë për të vene nën kontroll flaket.

Next Post

Zaev: Vaksinohuni, kështu mund ta fitojmë Covid-19

Kryeministri Zoran Zaev ka njoftuar të dhënat e fundit për procesin e vaksinimit në vend. Ka shtuar, se këtë e bën që t’i motivojë qytetarët për t’u vaksinuar, pasi siç tha, vetëm në këtë mënyrë do ta fitojmë Covid-19. “Dua t’i motivoj qytetarët për vaksinimin, pasi besoni, si në botë […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: