Home Rajoni Rama propozon Vlora Hisenin e Kosovës si personin e parë të SISH

Rama propozon Vlora Hisenin e Kosovës si personin e parë të SISH

0

 

 

Në mbledhjen e sotme, kryeministri shqiptar Edi Rama i ka dorëzuar kreut të shtetit Bajram Begaj një propozim, me të cilin propozon për kryetare të shërbimit sekret shqiptar, SISH, kosovaren Vlora Hyseni, këshilltare aktuale në qeverinë e tij.

– Sot i paraqita Presidentit të Republikës propozimin për emërimin e Vlora Hysenit si drejtoreshë e Shërbimit Informativ Shtetëror, me besim të plotë se përgatitja e jashtëzakonshme, përvoja e krijuar ndër vite dhe respekti që Hyseni gëzon në inteligjencën ndërkombëtare. komunitetit, përfaqësojnë një garanci të plotë për reformën e mëtejshme të shërbimit inteligjent shqiptar, njoftoi Rama në Facebook.

Duke marrë parasysh marrëdhëniet e shkëlqyera mes kryeministrit dhe kreut të shtetit, pritet që Begaj së shpejti të nënshkruajë dekretin për emërimin e saj në këtë detyrë.

– Hiseni është ekspert dhe njohës i mirë i çështjeve të sigurisë dhe marrëdhënieve ndërkombëtare. Ai njeh disa gjuhë të huaja. Ajo ka mbajtur pozita të larta në Agjencinë Kosovare dhe në një periudhë të caktuar ka qenë edhe personi i parë i saj. Më 30 gusht 2021, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti e shkarkuan nga posti i zëvendësdrejtoreshës dhe pak më pas ajo u bë këshilltare në kabinetin e Ramës, raportojnë mediat.

Ai zëvendëson Herolind Bendon, i cili u shkarkua në mes të dhjetorit të vitit të kaluar me sugjerim të Ramës dhe me dekret të Begait. Sipas arsyetimit, Bendo ka kërkuar personalisht largimin nga detyra për shkak të vazhdimit të studimeve pasuniversitare në Universitetin e Mbrojtjes Kombëtare në SHBA.

Previous articleVuçiq para se të vijë në Ohër: Gënjeshtra ka sa të duash, u çudita se do të ishin 200 media
Next articlePenov: Me Bechtel kemi çmimin më të lirë të arritur në Ballkan