Slot Thailand
Slot Thailand
Toto Macau
Slot88
Slot Ovo
Slot Ovo
Anti Rungkad
Depo Slot
Slot Jp
Slot Zeus
Mpo Slot
Shëndeti i zemrës: shmangia e disa ushqimeve për të pasur një zemër të shëndetshme - Koha News
Shëndeti i zemrës: shmangia e disa ushqimeve për të pasur një zemër të shëndetshme 1

Edhe pse mbizotëron mendimi se sëmundjet e zemrës ndodhin kryesisht te të moshuarit, edhe të rinjtë nuk janë imunë ndaj këtij problemi

Përveç kësaj, mungesa e aktivitetit fizik, dieta e gabuar dhe zakonet e këqija të jetesës mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të ndryshme.
Për sa i përket numrit të jetëve të marra, sëmundjet kardiovaskulare zënë vendin e parë famëkeq. Kjo është arsyeja pse ekspertët paralajmërojnë se cilat ushqime mund të ndikojnë negativisht dhe përshpejtojnë plakjen e zemrës.

Mishi i përpunuar 
Mishi i përpunuar i të gjitha llojeve zakonisht ka shumë yndyra të ngopura, dhe madje edhe opsionet me pak yndyrë nuk mund t’i shpëtojnë një sasie të madhe kripe të përdorur në krijimin e tyre.
Drejtori i Programit të Shëndetit Kardiovaskular të Grave të Qendrës Mjekësore Wexner të Universitetit Shtetëror të Ohajos, Dr. Laxmi Mehta , thotë se kufizimi i kripës duhet të jetë një pjesë më e shpeshtë e dietave të shëndetshme, duke pasur parasysh se sa natriumi mund të ndikojë në presionin e lartë të gjakut dhe shëndetin e përgjithshëm të zemrës. Këtu janë disa mishra të përpunuar që duhen shmangur:

Pulë Rotisserie

Ka disa argumente që duhen bërë nëse pula Rotisserie është apo jo një lloj mishi i përpunuar. Por e vërteta mbetet se ky mish i gatuar paraprakisht zakonisht është i mbushur me natrium dhe yndyrna të ngopura. Dhe nuk mund ta kontrolloni mënyrën se si gatuhet, kështu që nuk e keni idenë se çfarë ka në të!

Proshutë
Shumica e kalorive në proshutë vijnë nga një komponent që është jashtëzakonisht i keq për zemrën: yndyra e ngopur. Kjo mund të rrisë nivelet e dëmshme të kolesterolit në trup, duke rritur rrezikun e goditjes në tru, sulmit në zemër dhe çështjeve të tjera. Konservantët e përdorur në proshutë janë shpesh po aq të rrezikshëm për t’u konsumuar.

 

·Salcice
Salcicet janë në të njëjtën varkë me proshutën. Ato janë të mbushura me yndyra të ngopura dhe ka një ton natriumi të pranishëm në opsionet me pak yndyrë, thotë pronarja dhe Masterja e Shëndetit Publik të Essential Nutrition For You, Rania Batayneh.

By vull