Govi Reka gati me dy super projekte muzikore…!

Kohanews Admin

Kënga popullore pasqyron karakterin e secilit komb, zakonet, ngjarjet historike, dallohet për nga përmbajtja origjinale e zhanrit, gjuha muzikore, struktura.

Në disa lloje të lashta dhe pjesërisht moderne të muzikës popullore, ajo ekziston në unitet sinkretik me vallëzimin, lojën, muzikën instrumentale, folklorin verbal dhe vizual. Govi Reka, kengetarja tropojane, e cila perfaqeson me se shumti kenget e Shqiperise se Veriut, por jo vetem, se shpejti vjen me projekte te reja.

Edhe pse ne tregun muzikor shqiptare ka probleme te cilat jo te gjithe kengetaret mund te arrijne sukses, ajo eshte bere shume e dashur per shqiptaret, e per te gjithe ata te cilet kane degjuar kenget e saj. Eshte e pranishme kudo: gezime familjare, dasma, koncerte, brenda dhe jashte Shqiperise.

Muziken pervecse  pasion, e ka dhe te trasheguar nga gjyshi i saj. Teper e talentuar ne fushen e muzikes, priti momentin per te finalizuar projektet e rradhes, nje bashkepunim me Zef Beken, eshte nje kenge dasme, me titull “Dasma jone” ku nusja e dhendri i kendojne njeri-tjetrit dhe dites se tyre me te bukur. Ndersa projekti tjeter eshte nje kenge syneti me titull “Dasma e synetis”. Ne te dyja kenget autorja e tekstit eshte vete Govi! Kujtojme qe ky sezon do ta gjeje kengetaren ne grupin muzikor te Zef Bekes prandaj dasma juaj nuk ka si te mos kete alegri, energji dhe harmoni. Suksese Govi bashke me grupin dhe paçi sa me shume dasma e shperndani sa me shume miresi permes kengeve tuaja!

Next Post

Analisti turk/Ja mashtrimi i fundit i FETO-s në Shqipëri

Nga Ayhan Demir ayhan_demir@hotmail.com Herë pas here ndodh që mes asaj që është në realitet dhe asaj që kërkohet të tregohet të ketë ndryshim sa malet. Sado që shkenca e mjekësisë thotë të kundërtën organi ynë i vetëm i shikimit nuk është vetëm syri. Ata që nuk përdorin veçse sytë […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: