Slot Thailand
Slot Thailand
Toto Macau
Slot88
Slot Ovo
Slot Ovo
Anti Rungkad
Depo Slot
Slot Jp
Slot Zeus
Mpo Slot
Shtatë vende në botë ku makinat janë të ndaluara - diku ata përdorin gomarët në vend të tyre - Koha News
Shtatë vende në botë ku makinat janë të ndaluara - diku ata përdorin gomarët në vend të tyre 15

Sigurisht, është mirë të kesh një makinë, shkurton mjaft udhëtimin nga pika A në pikën B dhe udhëtimi ndoshta bëhet më mirë në komoditetin e makinës tënde, pasi mund të ndalosh ku të duash.

Megjithatë, imagjinoni për një moment një botë pa makina – ajri do të ishte më i pastër, rrugët do të ishin më të qeta dhe ne do të ecnim ose do të bënim biçikletë më shumë.

Në vendet e mëposhtme njerëzit bëjnë pikërisht këtë, sepse ngasja është – e ndaluar!

Civita di Bagnoregio, Itali

 

Shtatë vende në botë ku makinat janë të ndaluara - diku ata përdorin gomarët në vend të tyre 16

 

 

Në këtë fshat italian nuk ka makina, por edhe më interesant është fakti se e vetmja dalje apo hyrja në të është përmes një urë këmbësore. Vendndodhja piktoresk e qytetit – në majë të një kodre me pamje nga një kanion i madh, duket vërtet magjepsës.

Halibut Cove, SHBA

 

Shtatë vende në botë ku makinat janë të ndaluara - diku ata përdorin gomarët në vend të tyre 17

 

 

Fshati i izoluar i Alaskës Halibut Cove ka vetëm rreth 90 banorë të përhershëm, gjë që i shton hijeshinë këtij vendi të bukur pa makina. Nëse kjo nuk duket mjaft paqësore, ajo strehon gjithashtu një zyrë postare unike lundruese në SHBA.

Lamu, Kenia

 

Shtatë vende në botë ku makinat janë të ndaluara - diku ata përdorin gomarët në vend të tyre 18

 

 

Kur të vizitoni qytetin Lamu në ishullin me të njëjtin emër në Kenia, në vend të makinave, do t’ju presin gomarët. Sapo të shkelni në ishull, do ta kuptoni pse. Rrugët, pra shtigjet, janë të ngushta dhe gjarpëruese, gjë që e bën pothuajse të pamundur lëvizjen me makinë.

Guithorn, Holandë

 

Shtatë vende në botë ku makinat janë të ndaluara - diku ata përdorin gomarët në vend të tyre 19

 

 

Ky mund të jetë vendi më i lezetshëm që do të shihni ndonjëherë. Fshati është i mbushur me shtigje për ecje dhe çiklizëm, si dhe rrugë ujore. Në fakt, mënyra më e njohur për vizitorët për të parë shtëpitë shekullore të qytetit është të eksplorojnë kanalet me varkë.

Zermatt, Zvicër

 

Shtatë vende në botë ku makinat janë të ndaluara - diku ata përdorin gomarët në vend të tyre 20

 

 

Zermatt është një destinacion popullor udhëtimi, por ky qytet malor në Alpet zvicerane ende e merr seriozisht politikën e tij pa makina. Ata që duan të qëndrojnë në këmbët e Matterhorn – i famshëm për ski, ecje dhe ngjitje – duhet të udhëtojnë me tren, helikopter ose taksi, të cilat janë makinat e vetme të lejuara në rrugën për në Zermatt dhe mund t’ju çojnë në një hotel.

Hidra, Greqi

 

Shtatë vende në botë ku makinat janë të ndaluara - diku ata përdorin gomarët në vend të tyre 21

 

 

Jo shumë larg nga Athina është ishulli Hidra. Sapo të zbrisni nga taksia e ujit, do ta keni të vështirë të gjeni një makinë apo edhe një biçikletë në ishull. Në vend të kësaj, vizitorët udhëtojnë në këmbë ose me varkë në burimet natyrore dhe plazhet e veçuara të Hidrës.

Ishulli Cies, Spanjë

 

Shtatë vende në botë ku makinat janë të ndaluara - diku ata përdorin gomarët në vend të tyre 22

 

 

Imagjinoni të shtriheni në një plazh të pacenuar pa një mori turistësh. Ky është pikërisht realiteti në këtë arkipelag në brigjet e Galicisë. Ishulli është i aksesueshëm vetëm me varkë, nuk ka hotele dhe lejon vetëm 1800 vizitorë (plus 600 kampistë) në ditë.

By vull