Kohanews

Ke Çfarë Lexon!

Ai i mashtroi të gjithë dhe vodhi Kupën e Botës. Nëse nuk do të kishte hepatit, do ta kishte marrë Reali

3 min read

NANA FITZ, një ish-zyrtar i lartë i futbollit ganez, tregoi për mediat kombëtare një nga historitë sportive më të pabesueshme të vitit. Ai zbuloi se ka marrë pjesë në falsifikimin e dokumenteve për Baba Sulen, një lojtar që dikur konsiderohej si një nga talentet më të mëdhenj të futbollit afrikan.

Fitz zbuloi se si Gana kishte fituar me mashtrim Kupën e Botës U-17 1995. Në fakt, Baba Sule atëherë luante për Cornerstone, një klub lokal dhe Fitz ishte i pari që e zbuloi atë. Problemi ishte ai që ndodh shpesh në futbollin afrikan. Sule ishte shumë më i vjetër se sa shkruhej në gazeta.

Ai punoi si mësues. E kthyen në shkollë si student

Sule ishte shumë i vjetër për të luajtur në atë Botëror. Në fakt, ai tashmë kishte mbaruar fakultetin dhe punonte si mësues në një shkollë të mesme. Fitz vendosi të marrë pjesë në mashtrim dhe të falsifikojë dokumentet zyrtare.

Kjo e bëri Sulen disa vite më të rinj. Madje, e hoqën nga detyra e mësuesit dhe e kthyen në gjimnaz si student, që farsa, të paktën ata mendonin në atë kohë, të mos zbulohej shpejt. Sot, Fitz është penduar për veprimet e tij.

“Sa herë që e shikoj ndihem i turpëruar sepse kam bërë diçka që është kundër parimeve të mia. Shikoj fëmijët e mi dhe ndihem i turpëruar. Më dhemb sa herë e shoh. E di që ai punon si ndihmës në një ekip. Shpresoj se të gjithë do të më falin. Nuk do ta bëja këtë sot”, tha Fitz.

Sule shkëlqeu në Kupën e Botës dhe u shit në Majorka

Gana fitoi titullin botëror. Sule shkëlqeu. Në finale kundër Brazilit, ai shënoi golin e parë për Ganën, dhe në grup shënoi dy gola të tjerë dhe u bë menjëherë një lojtar i goditur nga Kontinenti i Zi. 

Ishte një periudhë në të cilën klubet evropiane u kthyen në tregun afrikan dhe Sule u afrua nga Mallorca. Kalimi atje dukej si një lëvizje karriere, por do të rezultonte të ishte fillimi i futbollit të tij dhe betejave të jetës.

Përkatësisht, Sule kishte probleme të mëdha me lodhjen dhe lëndimet dhe shumë shpejt u diagnostikua me hepatit B. Ishte sekret që si ai ashtu edhe klubi vendosën të fshiheshin sa më gjatë, por ganezit shumë shpejt u larguan për në skuadrën e ligës së ulët Ourense.

Real Madrid pothuajse e mori atë. Ai duhej të ishte mësuesi i Makeleles

Megjithatë, atje ai e ngriti sërish nivelin e lojërave të tij. Deri në atë masë sa Real Madridi e kishte vënë syrin tek ai. Klubi Mbretëror e pa atë si një lojtar ideal që do të mentoronte të riun e atëhershëm Claude Makelele, një lojtar, profili i të cilit ishte shumë i ngjashëm me të.

Reali donte ta merrte me vete në turneun japonez dhe kontrata ishte tashmë gati. Megjithatë, Vicente Del Bosque duhej ta shihte lojtarin e ri në veprim. Dhe pikërisht në atë ndeshje Sule grisi ligamentet e gjurit dhe shumë shpejt u bë e ditur për sëmundjen e tij.

Pasuan disa operacione dhe rehabilitim, por ai nuk u kthye më në nivelin e mëparshëm. Ai ndryshoi disa vende pune dhe një nga të parat ishte në Madrid. Ai ishte shofer i një 17-vjeçari që sapo kishte ardhur në qytet. Ai i ri ishte David de Gea.