Kohanews

Ke Çfarë Lexon!

ARKITEKTI I ITALISË SË BUKUR QË LUAN FUTBOLL TË SHKËLQYESHËM SI KURRË MË PARË

2 min read

Më 13 nëntor 2017 në San Siro, Suedia luajti 0: 0 kundër Italisë. Kjo do të thoshte Adio Mondiali për herë të parë që nga viti 1958. Shuplakë, shumë më e madhe se ajo që i dëmton ende nga Koreja e Jugut në Kupën e Botës 2002.

Ndjenjat e hidhura të heronjve aktualë dhe kampionëve të Evropës mbahen mend nga Bonucci, Chiellini, Bernardeschi, Florenzi, Imobile, Belotti, Insigne dhe Donaruma. Ata e luajtën atë ndeshje dhe e dinë shumë mirë se çfarë do të thotë të qash nga gëzimi, por edhe nga dhimbja.

U desh pak nga Ventura në Mancini, por shumë ndodhi. Dallimi është i madh dhe premtimet janë përmbushur. Kjo nuk është e njëjta histori me tonën, por të kujton. Mrme erdhi, e çoi ekipin kombëtar në fund, e bashkoi, vendosi një renditje të tërë në Evropë dhe ia doli mbanë.

“Kombëtarja jonë është e vetëdijshme se është një popull fantastik dhe i vendosur dhe për këtë arsye, unë, së bashku me stafin tim profesional dhe 26 djemtë që do të shfaqen në fushë, do të përdorim të gjitha momentet e kësaj ngjarje për të nderuar vendin që ne përfaqësoj Ne do të dukemi të vetëdijshëm për forcën e fanellës italiane dhe njerëzve, por gjithashtu me përgjegjësi sepse përfaqësojmë një nga vendet më të forta dhe më të bukura në botë. Të bashkuar nën një qiell blu, të veshur me blu, ne do të bashkohemi me të në korin e vetëm që bashkon më shumë se 60 milion italianë. “Forza Azuri”, tha Roberto Mancini.

Ai bëri një ekip që u bë i dashur nga minuta e parë kundër Turqisë deri në penalltinë e fundit kundër Anglisë. Një ekip që meritoi merituar vlerësime për stilin e lojës nga një Spanjë që imponoi një futboll dominant që nuk mund të merrte as topin, as trofeun.

Ai theu një rekord të vjetër që daton që nga vitet 40, atë të Vittorio Pozzo i cili midis të 35-t dhe të 39-të lidhi 30 ndeshje pa humbje dhe fitoi dy Kupa Bote me radhë. Një gjë e tillë mund të mos quhet kryevepër, por do të ishte e gabuar.

Në lotët dhe përqafimet e Mancini me ndihmësin Viali dhe lojtarët, fsheh gëzimin e tij për suksesin e madh që meriton. Kjo Itali luan futboll.