Kohanews

Ke Çfarë Lexon!

Athletic: Ronaldo filloi negociatat me Sportingun. Arsyeja është Lionel Messi

2 min read

CRISTIANO RONALDO ende këmbëngul në vendimin e tij për t’u larguar nga Manchester United. The Athletic shkruan se sot është zhvilluar një takim mes lojtarëve dhe drejtuesve të klubit në bazën stërvitore të klubit në Carrington. Drejtuesit dhe trajneri Erik ten Hag pohojnë se kanë nevojë për portugezin dhe se ai nuk është në shitje, por Ronaldo nuk e ka ndryshuar mendjen.

I njëjti burim shkruan se Ronaldo u bëri të ditur të gjithëve se qëllimi i tij primar në sezonin e ardhshëm është të luajë në një klub që luan në Champions League në mënyrë që të vendoset në vendin e parë në kompeticionin elitar me numrin e golave ​​përpara Leos. Messi. Portugezi është lider me 140 gola dhe ka 15 më shumë se argjentinasi, por Messi është dy vjet më i ri dhe Ronaldo beson se mund të shtojë gola të mjaftueshëm këtë sezon sa që rivali i tij më i madh nuk mund ta arrijë.

Për shkak të Messit, Ronaldo dëshiron të shkojë në Lisbonë

Gjithashtu, shton The Athletic, Ronaldo është tre gola prapa Messit në numrin e golave ​​të fazës së grupeve të Champions League dhe ky është gjithashtu një motiv shtesë që ai të largohet nga një klub që do të luajë në Europa League sezonin e ardhshëm në një klub nga Champions League. .

Fitimi i trofeve, thyerja e rekordeve dhe arsyet familjare janë arsyet pse agjenti i Ronaldos, Jorge Mendes nisi negociatat me Sportingun nga Lisbona, klubi ku portugez i famshëm filloi karrierën e tij madhështore. Duhet shtuar se Sportingu fitoi fazën e grupeve të Champions League me vendin e dytë në kampionatin portugez dhe këtë e dëshiron Ronaldo.

The Athletic shkruan se gjetja e mjeteve financiare për një lëvizje të tillë – duke përfshirë mbulimin e pagave të tij të larta – do të ishte e ndërlikuar dhe trajneri i Sportingut, Ruben Amorim është i rezervuar për ardhjen e Ronaldos, veçanërisht pasi 37-vjeçari do të shkaktonte një ndryshim të pashmangshëm në dinamikën e ekipit. Por nënshkrimi i Ronaldos do t’i sillte klubit fitime të mëdha nga marketingu.