Everton mbështeti futbollistin e tij i cili ju bëri thirrje rusëve: “Ne ndalojmë menjëherë bashkëpunimin me ta”

vull

Pasi anëtari i tyre dhe anëtari i kombëtares ukrainase të futbollit Vitaly Mikolenko ngriti zërin kundër pushtimit rus të Ukrainës, Everton vendosi të pezullojë bashkëpunimin me kompanitë ruse.

“Të gjithë në Everton janë të tronditur dhe të pikëlluar nga ngjarjet e tmerrshme në Ukrainë. Ne të gjithë i japim mbështetjen tonë të plotë Mikolenkos dhe familjes së tij,” tha Premier League angleze.

Everton pezulloi bashkëpunimin me kompanitë ruse

Kështu Everton është bërë një tjetër klub që ka hequr dorë nga sponsorët rusë, siç ka bërë më parë Schalke 04, duke hequr dorë nga sponsori i vjetër i Gazprom, Manchester United dhe shumë të tjerë.

Gjithashtu, UEFA aktualisht ka ndërprerë partneritetin e saj me gjigantin rus Gazprom, një nga sponsorët kryesorë që nga viti 2012.

Sipas mediave të specializuara, kontrata vlerësohet në 40 milionë euro në vit dhe përfshinte Ligën e Kampionëve, garat ndërkombëtare të organizuara nga UEFA dhe EURO 2024 që do të zhvillohen në Gjermani.

Next Post

BE ka përjashtuar shtatë banka ruse nga sistemi SWIFT

BRUKSEL – Këshilli i BE-së miratoi sot një vendim për të përjashtuar bankat kryesore ruse nga sistemi SWIFT si sistemi dominues global për shkëmbimin e transaksioneve financiare. Gazeta Publike Evropiane njoftoi se janë sanksionuar VTB, Bank Otrkitie, Novikombank, Promsvyazbank, Bank Rossiya, Sovcombank dhe VEB, raporton Tanjug. Në Bruksel sqarojnë se kjo […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: