Finale e re për Sevillën

vull

Sevilla nga Andaluzia është finalisti i parë në Europa League pasi mposhti Manchester United 2-1 në një ndeshje të luajtur në terren neutral në Këln, Gjermani.

Edhe pse “djajtë” ishin të parët që morën epërsinë në ndeshje, me golin e penalltisë së Fernandez në minutën e 9-të, prapë lojtarët e Sevillës e kthyen rezultatinnë pjesën e parë me golin e Suso (26 minuta).

Dënimi për të gjitha humbjet e United erdhi përmes të sapoardhurit De Jong, në minutën e 78-të, pas një topi të krosuar  mirë nga e djathta nga Jesus Navas.

Kjo për Sevillën është  finalja e gjashtë në Europa League ose më parë Kupën e UEFA-s, dhe e fundit u luajt kundër Liverpool-it në 2016-ën. Andaluzianët festuan me 3-1.

Sevilla do ta zbulojë kundërshtarin e tyre në finalen e LE nesër pas ndeshjes mes Interit dhe Shakhtar Donetsk.