Futbollistët italianë do të vaksinohen para Kampionatit Evropian

vull

Trajneri i kombëtares italiane Roberto Mancini ka përpiluar një listë të zgjeruar me 35 lojtarë në të cilët do të llogarisë për Kampionatin e ardhshëm Evropian në mënyrë që të gjithë lojtarët që do të luajnë në turneun përfundimtar të vaksinohen.

Vaksinimi i tyre pritet të fillojë të hënën dhe po provokon reagime të forta publike për shkak të ritmit të ngadaltë të imunizimit në 60 milion njerëz të Italisë. Deri më tani, më pak se 20 milion italianë kanë marrë dozën e parë të vaksinës së koronavirusit dhe më pak se gjashtë milion kanë marrë dozën e dytë.

Shoqata Evropiane e Futbollit ka thënë më parë se vaksinimi i lojtarëve që luajnë në Kampionatin Evropian nuk është i detyrueshëm, por “inkurajon vendet pjesëmarrëse të vaksinojnë sa më shumë lojtarë të jetë e mundur”.

Next Post

Nga 1 korriku në Ballkanin Perëndimor: Nuk ka roaming për biseda në celular

Shërbimi roaming nuk do të tarifohet për thirrjet telefonike në Ballkanin Perëndimor, tha Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal Majlinda Bregu për Radion Evropa e Lirë. Ajo theksoi se kjo do të thotë më shumë para në buxhet për qytetarët e këtyre vendeve, por edhe për subjektet afariste.– […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: