Kohanews

Ke Çfarë Lexon!

Ishte ky vallëzimi i fundit i Braithwaite?

2 min read

Martin Braithwaite është një nga lojtarët që Barcelona mund të shikojë për të lëvizur këtë verë, pasi ata përpiqen të zvogëlojnë faturën e tyre masive të pagave.

Megjithatë, reprezentuesi danez nuk ka ndërmend të largohet dhe shkëlqeu në ndeshjen e parë të Barcelonës në LaLiga kundër Real Sociedad . Sulmuesi shënoi një dyshe dhe siguroi një asistim për Sergi Roberto në fitoren 4-2 të skuadrës së tij në Camp Nou.

Trajneri Ronald Koeman zgjodhi tre të parët e Memphis Depay , Antoine Griezmann dhe Braithwaite në atë që ishte ndeshja e parë e Barcelonës pa Lionel Messin .

Koeman ka kërkuar më shumë nga sulmuesit e tij pas largimit të Messit dhe Braithwaite me siguri u ngrit në këmbë.

“Jam vërtet i lumtur pasi donim të fitonim dhe e kemi bërë këtë,” tha Braithwaite pas ndeshjes.

“Ishte e rëndësishme të merrnim tre pikët. Njerëzit prisnin shumë nga ne dhe ne kemi punuar shumë për t’u dhënë atyre atë që donin.”

Ish -lojtari i Leganes mund të shitet, por ai dëshiron të qëndrojë dhe të luftojë për vendin e tij në klub pas një Kampionati të mirë Evropian me Danimarkën .

“Ka qenë një verë e mirë,” vazhdoi ai.

“Unë kam rikthyer besimin tim dhe po ndihem mirë tani. Jam i sigurt se do të vazhdoj të përmirësohem gjatë gjithë sezonit.”

Koeman ende po i kërkon klubit që të marrë në konsideratë sjelljen e një lojtari tjetër sulmues në këtë dritare, pavarësisht vështirësive financiare me të cilat po përballen aktualisht.

“Njerëzit në klub janë të vetëdijshëm se ne jemi pak të lehtë në sulm,” tha Koeman .

“Ne jemi duke kërkuar, por gjithçka varet nga fair -play financiar.”

Një gjë është e sigurt, sidoqoftë, që është se Braithwaite do të bëjë gjithçka që mundet për të bindur menaxherin e tij se ai meriton një vend në këtë skuadër të Barcelonës .