JEAN-PAUL BELMONDO ISHTE PORTIER, NËNKRYETAR I PSG DHE KAMPION BOKSI NË PARIS

vull

Më 6 shtator 2021, Jean-Paul Belmondo, aktori kult francez, emri i të cilit ishte i njohur për shumë breza, vdiq në moshën 88 vjeç. Filmat e tij ishin të njohur në të gjitha kontinentet.

Por në biografinë e Belmondos nuk kishte vetëm një temë filmi, por ai gjithashtu punoi në mënyrë aktive në sport. Ai dikur ishte në krye të PSG -së, kur u themelua ky klub.

VICE PRESIDENT I GJERMANISIN SHINN

 

Në fund të viteve 1960, autoritetet në Paris vendosën të krijojnë një klub të lartë të përshtatshëm për kryeqytetin. Kështu u shfaq Parisi (sot ky klub ekziston akoma dhe luan në ligën e dytë franceze), por një problem u shfaq sepse klubi nuk kishte lojtarë, stadium, tifozë, fanella.

Këshilli i Qytetit të Parisit më pas propozoi në fund të viteve 1960 që Klubi i Parisit të bashkohej me Sedan, por u refuzua. Pastaj ata vendosën të bashkohen me klubin amator Saint-Germain dhe si rezultat i atij bashkimi në 1970 u shfaq Paris Saint-Germain.

Në vetëm një vit, klubi hyri në Ligue 1, por për shkak të krizës financiare dhe mosmarrëveshjeve në menaxhim, ai u nda në dy skuadra: Parisi mbeti në elitë dhe PSG humbi statusin e tij profesional dhe ra në divizionin e tretë.

Në të njëjtën kohë, modeli i ri (stilisti) Daniel Esther, i cili ishte i dashuruar me futbollin që në moshë të re, ëndërroi për klubin e tij në kryeqytet. Shefat e klubit të Parisit u përpoqën të mbijetonin vetë, por pas një kohe të shkurtër ata kërkuan një sponsorizim nga Daniel Esther dhe ai iu përgjigj atyre me arrogancë: “Unë mund të investoj para, por vetëm si karrige për zyrtarët”.

Esther shpejt e pëlqeu opsionin e hyrjes në PSG, shefat e së cilës ranë dakord të ndanin pushtetin me investitorët. Esther nuk ishte vetëm, ai mblodhi një ekip njerëzish të pasur që donin të krijonin një klub dhe të investonin para.

Publicisti Francis Borrell dhe producenti Charles Tahar ishin të parët që folën. Me kalimin e kohës, projektit iu bashkuan Guy Bros. dhe aktori Jean-Paul Belmondo (ai ishte gjithashtu nënkryetar për një kohë të shkurtër, por u largua sepse ishte e vështirë të punohej paralelisht me filmin).

“A kam investuar shumë para në PSG? Po shumë. Më vjen keq që nuk kam mbajtur një përqindje të vogël në klub! “Ideja e krijimit të një klubi në Paris ishte shumë interesante për mua,” tha Belmondo në 2018. 

Në korrik 1973 në restorantin Edgar në Paris ata organizuan një konferencë të madhe shtypi për projektin e ri në PSG. Gazetarëve nuk u pëlqeu ideja e menaxhimit të njerëzve pa një të kaluar futbolli dhe i quajtën ata një “bandë me bluza rozë” (pse Borelli veshi një këmishë rozë në ngjarje). Të nesërmen, fraza u shfaq në një artikull nga gazetari i France Soir, Gerard Le Scour.

“Kur Esther prezantoi njerëzit e saj, një gazetare tha:” Një bandë me këmisha rozë. Ato ishin shumë moderne. Ato janë mishërimi i asaj që tani është bërë Paris Saint-Germain, një klub i markës dhe mbi të gjitha një klub nga qyteti më i famshëm në botë. “Ata disi shpikën këtë mënyrë për të folur për PSG,” kujtoi historiani i klubit, Michel Kolar.

Esther u bë zyrtarisht presidente e PSG në verën e vitit 1974, një vit pas konferencës së famshme për shtyp kur ajo prezantoi financuesit dhe sponsorët e një restoranti.

“Daniel është një person shumë krijues. Në atë kohë, ai ishte shumë i përfshirë në proces. Për disa ndeshje ai madje u ul në stol. “Unë nuk e kam parë presidentin aktual Nasser El Khalaifi të ulur në stol,” tha Mordechai Spiegel, një ish -sulmues i PSG -së.

Për Belmondon, Spiegler thotë:

“Unë gjithashtu e shihja Belmondon shumë shpesh. Ai ishte në çdo ndeshje, në çdo darkë, në çdo takim. “Jean-Paul sinqerisht pranoi se për të investimi në PSG ishte një aventurë interesante që në fund nuk i përshtatet orarit të tij.” 

Por aktori i famshëm francez Jean Paul Belmondo gjithmonë brohoriste dhe brohoriste për PSG. Ai tha se nuk i pëlqen shumë pronarët aktualë të klubit. “Ata shpenzojnë shumë para, është imorale dhe vret shpirtin e sportit,” tha Belmondo.

Por jo vetëm për shkak të idhullit Vinal, por edhe për shkak të nënës së tij që dikur i tha trajnerit: “Djali im është i padobishëm në fushë. “Ngrihuni për ta mbrojtur atë në portë”.

Vinjal më vonë u takua me Belomondon legjendar (aktori ishte 7 vjet më i ri) në një kabare në Sheshin Piaget, pranë dritave të kuqe në Paris. Të dy vinin shpesh atje. Klubi PSG i tha lamtumirë personazhit të tij të preferuar.

Next Post

KOSOVA PROPOZON FILMIN ‘ZGJOI’ PËR OSCARS 2022

Tri herë fituesi i Festivalit të Sundance ‘Zgjoi’, propozohet nga Kosova si kandidati i saj zyrtar për garën e Oscars. “‘Zgjoi’ është sa intim, aq edhe universal, që prekë thellë me tregimin e dhimbjes, qëndrueshmërisë dhe përfundimisht triumfit. Filmi është i realizuar me mjeshtëri në mënyrë realiste, të përmbajtur dhe […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: