Kohanews

Ke Çfarë Lexon!

Kili fitoi një pikë në Argjentinë, Kolumbia mundi Perunë

1 min read

Kualifikimi i Amerikës së Jugut për Kupën e Botës vazhdoi mbrëmë.

Gara në Buenos Aires, kushtuar Diego Armando Maradona, u luajt nga Argjentina dhe Kili.

Para fillimit të ndeshjes, u zbulua një statujë e Maradona legjendare. Argjentinasit e zhvilluan ndeshjen në fanella speciale kushtuar të ndjerit “El Pibe”.

Ndeshja përfundoi pa fitues 1: 1. Lionel Messi shënoi për Argjentinën nga pika e bardhë në minutën e 23-të, dhe rezultati përfundimtar, 13 minuta më vonë, u vendos nga Alexis Sanchez.

Uruguai dhe Paraguai, në Montevideo, luajtën një barazim pa gola.

Kolumbia mposhti bindshëm Perun 3-0 dhe u kthye në luftë për vendet që kualifikohen për Kupën e Botës në Katar. Kolumbia është në vendin e katërt së bashku me Uruguajin dhe Paraguajin.

Golat për “Cafeterosi” u shënuan nga Jeri Mina, Matheus Uribe dhe Luis Diaz, në periudhën prej 40 deri në 55 minuta.