Kohanews

Ke Çfarë Lexon!

Një nga arbitrat më të urryer në historinë e futbollit po i jep fund karrierës

1 min read

Gjyqtari anglez i futbollit Mike Dean do t’i japë fund karrierës së tij profesionale në fund të këtij sezoni, pretendon BBC britanike.

Dean është një nga më të famshmit, por për shkak të kësaj ndoshta arbitri më i urryer në historinë e futbollit, dhe ai arbitroi ndeshjen e tij të parë në Premiership në vitin 2000.

Megjithatë, karriera e tij u shënua nga një numër i madh vendimesh të diskutueshme si dhe diskutime e grindje me trajnerët kundërshtarë, të cilët shpeshherë ishin të pakënaqur me kriteret e tij të çuditshme.BBC shkruan se kulmi për këtë arbitër ishte finalja e FA Cup në vitin 2008, si dhe finalja e Kupës së Ligës që ai arbitroi tre vjet më vonë dhe njihej si një arbitër që i pëlqen ta mbajë lojën nën kontroll duke dhënë kartonë të verdhë.

Për më tepër, ai hyri në histori si arbitri i parë që kapërceu kufirin e 100 kartonëve të kuq të dhënë dhe deri më sot ka dhënë gjithsej 117. Ai ka treguar dy këtë sezon në 19 ndeshje të ligës që ka arbitruar. Thuhet se ai mund të vazhdojë karrierën e tij si ekspert në dhomën e VAR-it.