Saktësisht 30 vjet më parë, Schumacher legjendar debutoi në Formula 1

vull

Piloti legjendar gjerman i Formula 1, Michael Schumacher bëri debutimin e tij në kampionatin botëror saktësisht 30 vjet më parë. Ai filloi karrierën e tij në karting kur ishte vetëm katër vjeç, dhe ishte e qartë për familjen e tij se ai ishte i dashuruar me garat.

Më vonë ai u regjistrua në akademinë lokale ku ishte më i riu, por u rrit si një superstar. Ai bëri debutimin e tij zyrtar në Formula 1 më 25 gusht 1991 në Çmimin e Madh të Belgjikës. Fitorja, duke drejtuar një makinë Jordan-Ford nuk erdhi, por tërhoqi shumë vëmendje. Në atë garë ai zëvendësoi Bertrand Gachot , i cili kishte probleme me ligjin.

Shtatë ditë para garës në Belgjikë i bëri përshtypje stilistit Gary Anderson të Jordanisë dhe menaxherit të skuadrës T revor Foster gjatë një provë në Silverstone . Shoku Andrea de Cesaris duhej t’i tregonte rrugën në Belgjikë , por për shkak të negociatave ai nuk mund ta bënte atë, kështu që gjermani e studioi atë me biçikletë.

Në kualifikimet, ai arriti pozicionin e shkëlqyer të shtatë, i cili barazoi rezultatin më të mirë të ekipit deri më tani.

Megjithë një kontratë fillestare me Jordan dhe Mercedes, ai voziti për Benetton në garën e ardhshme . Shoferi gjerman ishte pjesë e Benetton nga viti 19991 deri në 1995 , dhe më pas udhëtoi për Ferrari nga 1996 në 2006 kur u tërhoq për herë të parë me shtatë tituj botërorë. Ai u kthye në Formula 1 në 2010 me një makinë Mercedes, dhe në 2012 ai u largua përgjithmonë nga cirku më i shpejtë në botë.

Schumacher vrapoi 308 gara dhe arriti 91 fitore . Ai ishte në podium 155 herë , dhe në karrierën e tij ai fitoi një total prej 1,586 pikësh dhe shtatë tituj .

Ai regjistroi fitoren e tij të parë në Belgjikë në 1992 me Benetton, dhe të fundit në Kinë në 2008 me Ferrari. Ai drejtoi garën e fundit të karrierës së tij në 2012 në Brazil me Mercedes.Në Dhjetor 2013, Schumacher pësoi një aksident të rëndë ski dhe si rezultat i një dëmtimi të kokës, dmth truri ishte në gjendje kome të shkaktuar për gjashtë muaj deri më 16 Qershor 2014.

Next Post

Mot i freskët, priten reshje shiu

Moti në vend do të jetë pak më i freskët veçanërisht në pjesët veriore dhe do të mbajë mot me vranësira të ndryshueshme me paraqitje të izoluar të shiut të rrëmbyeshëm. Në pjesët perëndimore do të fryjë erë e kohëpaskohshme veriore nga drejtimi perëndimor dhe jugperëndimor. Temperatura minimale do të […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: