Slot Thailand
Slot Thailand
Toto Macau
Slot88
Slot Ovo
Slot Ovo
Anti Rungkad
Depo Slot
Slot Jp
Slot Zeus
Mpo Slot
Suedia u dorëzua dhe përmbushi kërkesat e Turqisë për hyrjen në NATO - Koha News
Suedia u dorëzua dhe përmbushi kërkesat e Turqisë për hyrjen në NATO 3

Suedia ka përmbushur kërkesën e Turqisë për t’u anëtarësuar në NATO, tha të dielën Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jen Stoltenberg pas takimit me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan në Stamboll.

Stoltenberg tha se Suedia kishte ndryshuar legjislacionin e saj për të adresuar shqetësimet e sigurisë së Turqisë dhe se bisedimet me Turqinë dhe Suedinë do të rifillonin brenda një jave.

Suedia u dorëzua dhe përmbushi kërkesat e Turqisë për hyrjen në NATO 4

Pas pushtimit rus të Ukrainës shkurtin e kaluar, Suedia dhe Finlanda aplikuan për t’u bashkuar me aleancën perëndimore pas dekadash neutraliteti.

Finlanda u pranua si anëtarja e 31-të në prill të këtij viti pasi të gjithë anëtarët e NATO-s ratifikuan kërkesën e saj, por Turqia dhe Hungaria ende nuk e kanë ratifikuar kërkesën e Suedisë.

Turqia e justifikon bllokimin e saj me faktin se Suedia nuk vepron kundër organizatave terroriste, dhe në veçanti me refuzimin e saj për të ekstraduar njerëz që Ankaraja i konsideron terroristë.

Ligjet e reja kundër terrorizmit hynë në fuqi në Suedi të enjten, duke ndaluar pjesëmarrjen, financimin ose mbështetjen e një organizate terroriste.

Udhëheqësit e NATO-s do të mbajnë samitin e tyre vjetor në Vilnius në korrik.

Erdogan siguroi një mandat të ri presidencial në raundin e dytë të zgjedhjeve një javë më parë.

Stoltenberg mori pjesë në ceremoninë e betimit në Ankara të shtunën.

By vull