Osmani: Lufta joselektive kundër korrupsionit është kusht pa të cilin nuk ka përparim drejt BE-së

vull

Sundimi i së drejtës dhe lufta joselektive kundër korrupsionit është kusht pa të cilin nuk ka përparim në rrugën evropiane. Rasti “Reket” është test për institucionet pikërisht në prag të vendimit të madh për atë nëse reformat që i zbatuam në këtë periudhë dhe me Planin 369 dhe me Planin […]

Osmani për vizitë pune në Republikën e Finlandës

vull

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Bujar Osmani filloi vizitën e tij të punës në Finlandë ku mbajti takim me përfaqësuesit e ”Komitetit të Madh” (Grand Committee) në kuadër të Parlamentit të Finlandës, kryesuar nga Zëvendëskryetari i Parë i Parlamentit, Jani Makela, ku u shkëmbyen mendime lidhur me procesin euro- […]

Osmani në Finlandë, do të kërkoj mbështetje për fillim të negociatave

vull

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, nga dita e nesërme do të qëndrojë për vizitë punë në Republikën e Finlandës, ku do të realizoj takime pune me Ministren për Punë Evropiane, Tuti Tupurainen dhe me Ministrin për Punë të Jashtme, Peka Havisto. Në takime është paraparë të diskutohen […]

Osmani: Mbikëqyrja parlamentare mbi shërbimet e sigurisë është pjesë e rëndësishme e procesit reformues

vull

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, së bashku me delegacionin nga Sekretariati për Çështje Evropiane sot mbajtën takim me Komisionin për mbikëqyrje mbi zbatimin e masave për ndjekje të komunikimeve në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, kryesuar nga Kryetari i Komisionit, Emil Dimitriev. Në takim u […]

Osmani: Do të kemi zgjedhje presidenciale të lira, të drejta dhe të besueshme

vull

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani mbajti takim me shefin e Misionit të OSBE-së, në Shkup, Ambasadorin Klemens Koja. Zëvendëskryeministri Osmani fillimisht potencoi rolin e rëndësishëm të misionit të OSBE-së në Republikën e Maqedonisë në veçanti në mbështetjen e proceseve reformuese të Qeverisë, ku edhe vlerësoi se neutraliteti […]

Osmani: Gjendemi në përfundimin e një maratone të gjatë dhe tani nuk kemi të drejtë gabimi

vull

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Bujar Osmani sot ishte nikoqir i delegacioneve të Republikës së Irlandës dhe Republikës së Finlandës, të cilët qëndrojnë në vizitë pune në vend. Në kuadër të vizitës, Osmani realizoi takim me dy delegacionet e udhëhequra nga Ministri Shtetëror për Çështje Evropiane i Republikës […]

Zëvendëskryeministri Bujar Osmani në vizitë zyrtare në Republikën e Finlandës

vull

Nesër, 01 shkurt (e premte), në kuadër mini – turneut për vizitë në vendet – kryesues me BE-në. Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, për vizitë punë do të qëndrojë ne Republikën e Finlandës ku të mbajë takim me Ministrin për Çështje Evropiane, Samo Terho. Në kuadër të […]

BDI me kandidat të vetin në zgjedhjet presidenciale

vull

BDI do të del me kandidat të vetin në zgjedhjet presidenciale. Këtë e bëri të ditur zëvendës kryeministri Bujar Osmani, pas mbledhjes së kryesisë së BDI-së në Reçicë të Vogël. „Kryesija njëzëri vendosi që në këto zgjedhje BDI të garojë me kandidat të vetin. Në rast se ditëve në vijim do të krijohen […]

OSMANI: PAS 15 VITESH STATUS KANDIDUES, KËTË VIT MAQEDONIA MERR DATË

vull

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani mbajti takim me Ministrin për Punë të Jashtme të Republikës së Lituanisë, Linas Linkeviçius, i cili për vizitë pune ndodhet në vendin tonë. Në takim u hapën tema për sfidat me të cilat ballafaqohet vendi ynë në rrugën drejt anëtarësimit në BE, […]

Osmani në Rumani: Perspektiva evropiane është oksigjen për sukseset si Marrëveshja e Prespës

vull

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani i cili për vizitë pune qëndron në Republikën e Rumanisë mbajti takim me Ministrin e deleguar për Çështje Evropiane të Rumanisë, Xhorxhe Çimba, ku u hapën temat për sfidat dhe perspektivat e kryesimit të Rumanisë me Bashkimin Evropian. “Mirënjohje të sinqerta për […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: