Zaev deri tek BDI: Mund ti humbni zgjedhjet me gjashtë njësi zgjedhore, pranoni modelin zgjedhor me një njësi zgjedhore

vull

Kreu i LSDM-së dhe Kryeministri Zoran Zaev erdhi sot në Parlament me partitë e vogla që iniciuan ndryshimin e modelit aktual të zgjedhjeve me një zonë të  vetëm  zgjedhore, në të cilën nuk morën pjesë as VMRO-DPMNE dhe BDI. Pasi i dha mbështetje të plotë nismës dhe tha që ishte […]

Kryeministri Zaev u takua me liderin e “Vetëvendosjes” nga Kosova Albin Kurti

vull

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev u takua me kryetarin e partisë “Vetëvendosje” të Republikës së Kosovës, Albin Kurti. Në takim, ku morën pjesë deputetët, Muhamed Zeqiri nga Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe deputetët e sapozgjedhur nga Kuvendi i Kosovës, Fitore Pacolli […]

Kryeministri Zaev dhe zk i KE Timmermans: Arritjet e Maqedonisë Veriore duhet të respektohen me vendimin për fillimin e procesit të negociatave

vull

Bashkimi Evropian tani duhet të ndërmarrë hapin vendimtar dhe të marrë vendimin për fillimin e negociatave për  aderimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, dhe ky do të jetë një mesazh i fortë për vendet e tjera të rajonit që marrjen e vendimeve të vështira dhe të përgjegjshme si dhe […]

Kryeminsitri Zaev dhe delegacioni Qeveritar për vizitë në Bruksel

vull

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev sot dhe nesër (16 dhe 17 tetor), do të qëndrojë në vizitë pune në instucionet e Bashkimit Evropian në Bruksel.   Kryeministri Zaev, së bashku me zëvendëskryetarin e Qeverisë i ngarkuar për Çështje Evropiane Bujar Osmani dhe ministrin për […]

Kryeministri Zaev dhe delegacion Qeveritar më 15 dhe 16 tetor me agjendë të bashkëpunimit ekonomik në Vienë, Austri

vull

Kryetari i Qeverisë së Republika e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, bashkë me zëvendëskretarin e Qeverisë, i ngarkuar për Çështje Ekonomike dhe Koordinim me Resor Ekonomik, Koço Angjushev dhe ministri për Shëndetësi Venko Filipçe, do të marrin pjesë në takimet e punës dhe panel diskutimin me përfaqësues të kompanive austriane […]

Zaev: Jam i dëshpëruar nga takimi i liderëve!

vull

Kryeministri Zoran Zaev tha në konferencën për shtyp se është i dëshpëruar nga takimi i liderëve me opozitën për Ligjin e PP-së, i cili zgjati deri në orët e mëngjesit dhe nuk u arrit marrëveshje. “Jam i dëshpëruar nga takimi i liderëve. Kisha një shpresë se mund ta zëvendësojnë matricën, […]

Zaev dhe Mickoski do të  vendosin për fatin e PSP-së

vull

Zgjidhje për Ligjin për Prokurorin Publike, me të cilën rregullohet fati i Prokurorisë Speciale Publike sot do të duhet të gjejnë gjuhë të përbashkët  në takim lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dhe kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan  Mickovski, pasi që javën e kaluar takimi i fundit në mes grupeve të punës […]

Takim i Kryeministrit Zaev me delegacionin e Komisionit të Venedikut: Republika e Maqedonisë së Veriut është model i një partneri në zbatimin e rekomandimeve të Komisionit

vull

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, bashkë me ministren për Drejtësi, Renata Deskoska, u takua me delegacionin e Komisionit të Venedikut të udhëhequr nga shefi i delegacionit, Tomas Merkert. Në takim u theksua se Republika e Maqedonisë së Veriut është model i një partneri në […]

Kryeministri Zaev pranon në takim delegacionin e Republikës së Bullgarisë

vull

Kryeministri Zoran Zaev, së bashku me ministrin për Vetëqeverisje Lokale, Goran Milevski dhe delegacionin qeveritar sot ishin nikoqir të delegacionit të Republikës së Bullgarisë të udhëhequr nga ministrja për Zhvillim Rajonal dhe Urbanizëm, Petja Avramova. Në takimin e mbajtur në Qeveri, Kryeministri Zaev theksoi se dy vjet pas nënshkrimit të […]

ASH- Zaevit: Nuk e bëjnë dot drejtësinë ata që duhet të përgjigjen para saj

vull

I nderuari Kryeministër nuk e dimë cila është e vërteta e deklaratës së Blerim Bexhetit, ne pohimet e tija se Ju i keni kërkuar ndihmë, pikërisht atij që të ushtroj ndikimin e tij për ta shkarkuar Jovo Vangelovskin. Besoj se Ju i keni dëgjuar bombat qe vetë i publikuat se […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: