25-vjeçari u bë miliarderi – në moshën 2 vjeç ai e dinte tabelën periodike përmendësh, në klasën e 6-të shndërroi një tastierë Nintendo në një telefon celular

vull

Nëse nuk keni dëgjuar kurrë për Austin Russell, ju e dini këtë. Deri tani, ai ka qenë një CEO i ri në pjesën më pak të njohur të industrisë së automobilave, duke udhëhequr fillimin e teknologjisë lazer Luminar.

Sidoqoftë, kompania e teknologjisë lazer që Russell themeloi kur ishte vetëm 17 vjeç njoftoi në fund të javës së kaluar se ishte renditur në Nasdaq për herë të parë.

“Unë jam ende relativisht i ri, por … Shumë gjak, djersë dhe lot janë investuar në këtë. “Dhe unë isha me fat që e mbaja atë ngarkesë të rëndë vetë,” i tha ai Forbes në një intervistë me video nga zyra e tij me bazë në Kaliforni Palo Alt.

104.7 milion aksione të saj, rreth një e treta e kapitalit të Luminar, kishin vlerë 2.4 miliardë dollarë vetëm pak ditë më parë.

Sipas Forbes, Russell është një rast i rrallë i një djali gjenial që di të përdorë talentet e tij.

Forbes shkruan se kur ishte vetëm dy vjeç, ai e dinte tërë tabelën periodike përmendësh dhe në klasën e gjashtë ai e ktheu konsolën Nintendo DS në një telefon celular, pasi prindërit e tij thyen atë që kishte më parë.

Në moshën 13 vjeç, ai tashmë kishte paraqitur patentën e tij të parë, një sistem nëntokësor të riciklimit të ujit. Në vend që të shkonte në shkollë të mesme, ai kaloi vitet e tij të adoleshencës në Irvine’s Beckman Laser Institute në Kaliforni.

Kompania e Russell është veçanërisht e përqendruar në sistemet LiDAR të përdorura nga Apple për telefonat e saj iPhone 12 – Pro Max.

Next Post

Atraksioni i fundvitit, Bekim Zogaj publikon këngë ‘Oj dashnia e zemrës’

Me tekst dhe muzikë nga Valon Biba e orkestrim nga Ëirusi, këngëtari i njohur Bekim Zogaj për festat e fundvitit vjen edhe me një tjetër këngë atraktive të titulluar ‘Oj dashnia e zemrës’, një projekt që risjell këngëtarin përfundvit me shumë surpriza e mes tyre edhe potpuri e këngë solo. […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: