Kohanews

Ke Çfarë Lexon!

(Foto) A do të paguante dikush 250 milionë dollarë për të jetuar në majë të botës?

2 min read

Penthouse mahnitëse është lavdia kurorëzuese e Kullës Central Park të Nju Jorkut, e cila është gjithashtu ndërtesa më e lartë rezidenciale në botë.

Penthouse mahnitëse shtrihet në 1750 metra katrorë nga kati i 129-të deri në katin e 131-të.

Penthouse i pasur me mure xhami nga dyshemeja deri në tavan përbëhet nga shtatë dhoma gjumi, 11 banja, dy kuzhina dhe disa dhoma ndenjeje dhe argëtimi.

Dyshemetë janë të lidhura me një shkallë tërheqëse të skalitur. Pika kryesore e kësaj tërheqjeje spektakolare është tarraca private prej gati 140 metrash katrorë me pamje nga Central Park dhe lumin Hudson.

Me tre kate masive në dispozicion, kati i fundit është aktualisht i konfiguruar si një sallë private ballore ose hapësirë ​​argëtimi, e cila mund të jetë dyshemeja më e lartë private e vallëzimit në Tokë.

Penthouse mund të vendosë gjithashtu një rekord për shtëpinë më të shtrenjtë në Tokë.

Mbajtësi aktual i rekordit është një apartament nën çati prej 238 milionë dollarësh në 220 Central Park South Street që u ble nga miliarderi Ken Griffin në vitin 2019.

Pavarësisht pamjes së bukur dhe zonës së madhe, çmimi prej 250 milionë dollarësh nuk duket plotësisht i justifikuar, por Gary Barnett, president dhe themelues i Extell Development, kompania e të cilit ndodhet pas kullës së Central Park, thotë:

“Ka shumë vepra arti që kushtojnë 100 milionë apo edhe 200 milionë dollarë. “Kur e krahasoni atë me 17,000 metra katrorë çelik, tulla dhe xhami në majë të botës, ky duket si një çmim plotësisht i justifikuar.”