Lufta dhe kriza e energjisë kontribuojnë në shitjet rekord të Tesla-s të automjeteve elektrike

vull

Tesla regjistroi shitje rekord gjatë pandemisë KOVID-19, dhe lufta në Ukrainë dhe rritja e çmimeve të naftës duket se po e vazhdojnë këtë prirje.

Çmimet e karburantit në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën janë rritur në mënyrë të vazhdueshme paralelisht me përparimin e pushtimit rus të Ukrainës, dhe presidenti amerikan ka njoftuar se po vendos një ndalim për importin e energjisë ruse në Shtetet e Bashkuara.

Sipas raportit të fundit të portalit Teslarati, porositë për makina Tesla në Shtetet e Bashkuara të Amerikës tani po rriten, ndërkohë që çmimi i një fuçie nafte rritet mbi 100 dollarë. Për shkak se askush nuk dëshiron të zbrazë portofolin vetëm për të përdorur makina me gaz, shumë Amerikanët tani po i drejtohen makinave elektrike.

Sigurisht, Tesla mbetet prodhuesi dhe furnizuesi kryesor i makinave elektrike në Shtetet e Bashkuara. Rreth 80% e të gjitha makinave elektrike në vend janë produkte Tesla.

Megjithatë, njerëzit do të duhet të presin për kohë të gjata të dorëzimit pasi Tesla ka një vonesë të gjatë në dorëzim. Por përveç Tesla-s, prodhuesit e tjerë të automjeteve elektrike pritet të shohin rritje të kërkesës për produktet e tyre. Këto përfshijnë Volkswagen, Hyundai dhe të ngjashme.

Next Post

Autoritetet ukrainase: Rusia bombardoi një xhami në Mariupol, më shumë se 80 të rritur dhe fëmijë janë strehuar atje

Forcat ruse bombarduan një xhami në qytetin port jugor të Ukrainës, Mariupol, ku u strehuan më shumë se 80 të rritur dhe fëmijë, përfshirë shtetas turq, tha Ministria e Jashtme e Ukrainës. Ukraina ka akuzuar Rusinë për refuzimin e lirimit të njerëzve nga Mariupol, ku bllokada ka lënë qindra mijëra […]

Subscribe US Now