Home Shëndetësi Teknologjia e re për trajtimin e leuçemisë ka dhënë rezultate për një...

Teknologjia e re për trajtimin e leuçemisë ka dhënë rezultate për një vajzë nga Anglia

0

Mjekët në Leicester, Britani e Madhe, njoftuan sot se një vajzë adoleshente që vuante nga leuçemia e qelizave T është në falje pas një terapie të re për të modifikuar gjenetikisht qelizat T të kequshqyera.

Siç raporton Guardian, shkencëtarët kanë ndryshuar për herë të parë “bazën” e një germe të vetme të kodit gjenetik të qelizave T të dhuruara, duke i mundësuar kështu pacientit të sulmojë vetëm qelizat e sëmura dhe jo qelizat e shëndetshme pas kimioterapisë.

“Kjo ishte inxhinieria më e sofistikuar e qelizave deri më sot dhe hap rrugën për trajtime të tjera dhe përfundimisht një të ardhme më të mirë për fëmijët e sëmurë,” tha imunologu Profesor Wasim Qasim, një nga drejtuesit e projektit.

Previous articleNesër dhe pasnesër regjimi i posaçëm i trafikut në Shkup – vjen kryetari i Kuvendit të Kosovës
Next articleDhe “Amazon” hyn në betejë me “TikTok”: Nis “Inspire”.