Tërmet i ri në detin Adriatik

1 min read

Qendra Sizmologjike Euro-Mesdhetare tha se një tërmet me madhësi 3.7 të shkallës Rihter goditi Detin Adriatik rreth 18:50.

Epiqendra ishte 120 km në veri të Splitit.

Si kujtesë, një tërmet i fortë u ndie edhe dje. Shkalla e tërmetit ishte 4.2 në shkallën Rihter, sipas sizmologëve nga Shërbimi Sizmologjik i Republikës së Kroacisë, dhe epiqendra ishte 60 km në jug të Vis.

Zona e Adriatikut gjithashtu u trondit gjatë fundjavës. Të Shtunën, sizmologët nga Shërbimi Sizmologjik regjistruan dy tërmete në detin në jug të Visit.