Slot Thailand
Slot Thailand
Toto Macau
Slot88
Slot Ovo
Slot Ovo
Anti Rungkad
Depo Slot
Slot Jp
Slot Zeus
Mpo Slot
Themeluesit e kriptomonedhave dhe manjatët e bitcoin që humbën 116 miliardë dollarë këtë vit - Koha News
Themeluesit e kriptomonedhave dhe manjatët e bitcoin që humbën 116 miliardë dollarë këtë vit 5

Në janar 2022, Sam Bankman-Fried (SBF) ishte në kulmin e lavdisë së tij. FTX e tij me bazë në Bahamas mblodhi më pas 400 milionë dollarë nga kapitalistët e shquar sipërmarrës. Disa javë më vonë, kur Forbes publikoi listën e tij vjetore të miliarderëve në botë, SBF ishte personi i dytë më i pasur në botën e kriptove, me një pasuri të vlerësuar prej 24 miliardë dollarësh.

Tani Bankman-Fried është i prishur dhe në pritje të gjyqit. Para se të arrestohej në Bahamas, SBF u tha disa mediave se llogaria e tij bankare ishte ulur në 100,000 dollarë dhe ai “nuk ishte i sigurt” se si do t’i paguante avokatët e tij.

Themeluesit e kriptomonedhave dhe manjatët e bitcoin që humbën 116 miliardë dollarë këtë vit 6

Gary Wang, bashkëthemeluesi tjetër i FTX dhe ish-shefi i teknologjisë i kompanisë – i cili u vendos me Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim – gjithashtu pa humbje në një pasuri që dikur vlerësohej në 5.9 miliardë dollarë.

Vdekja e FTX ishte simbolike e fundit të një viti të shënuar nga shkatërrimi i pasurisë në sektorin e kriptomonedhave dhe blockchain. Goditja ekonomike e paspandemisë, e cila shkaktoi inflacion dhe rritje të normave të interesit, tha se kapitali nga ekosistemi spekulativ i kriptove. Firmat e njohura janë shembur, nga kolapsi i majit prej 40 miliardë dollarësh i stablecoin algoritmik TerraUSD, tek fondet mbrojtëse të kriptove Three Arrows (i cili u paraqit për falimentim në korrik), deri te falimentimet e bizneseve me interes Voyager Digital, Celsius dhe BlockFi.

Bitcoin, kriptomonedha dhe lideri më i madh i industrisë, ka rënë 65 për qind nga kulmi i saj prej 69,000 dollarë në nëntor 2021. Ndërkohë, rreth 2 trilion dollarë në vlerë tregu ka ikur nga asetet dixhitale dhe ka gjetur strehim në kullota më të sigurta.

Si rezultat, 17 investitorët dhe themeluesit më të pasur të kriptomonedhave kanë humbur një total prej 116 miliardë dollarësh në pasuri personale që nga marsi, sipas vlerësimeve të Forbes. 15 prej tyre kanë humbur më shumë se gjysmën e pasurisë së tyre në nëntë muajt e fundit. Gjithsej dhjetë prej tyre humbën statusin e miliarderit.

“Tani jemi në një pikë kulmore në investimin në kripto, ku të gjithë do të duhet të ndalen dhe të thonë, ‘OK, ne kemi parë një ton të pasurisë ekonomike të shkatërruar në muajt e fundit, ne duhet të fillojmë ta marrim seriozisht këtë. ’” tha Matt Cohen, themeluesi i Ripple Ventures, firmat e kapitalit sipërmarrës.

“Shumë kompani të teknologjisë blockchain dhe kriptove kanë ndërtuar zgjidhje për problemet që nuk kishin nevojë të zgjidheshin dhe mendoj se do të kemi një rivendosje të vështirë tani,” shtoi ai.

Më poshtë është lista e Forbes e liderëve botërorë të kriptove që e mbyllin këtë vit me humbje të mëdha:

 

Themeluesit e kriptomonedhave dhe manjatët e bitcoin që humbën 116 miliardë dollarë këtë vit 7

By vull