Tre të vrarë dhe tre të plagosur në një shpërthim në një kompleks armësh në Bullgari 1

Në një shpërthim që ndodhi mëngjesin e sotëm në kompleksin e fabrikës së armëve “Arsenal” në qytetin bullgar të Kazanl’k, tre punëtorë humbën jetën dhe tre të tjerë u plagosën dhe u dërguan në spital, raporton media bullgare online pool.bg.

Ngjarja ka ndodhur pak pas orës 11:00 me orën lokale, në një godinë ku mbahen mjete piroteknike. Sipas informacioneve të fundit, tre punonjës kanë humbur jetën dhe tre janë plagosur. Sipas dëshmitarëve okularë të cituar nga mediapool.bg, një shpërthim i madh u dëgjua dhe një re e madhe e errët tymi u ngrit mbi kompleks.

Në incidentin e fundit në këtë kompleks fabrike dhe magazine në gusht të vitit të kaluar, nga zjarri humbi jetën një punëtor.

Ky, për fat të keq, nuk është një incident i izoluar në komplekset bullgare të armëve, d.m.th., në vitet e fundit, gjithsej 20 punonjës kanë vdekur në shpërthimet në “Arsenal” Kazanl’k, në Gorni Lom, Lovnidom, Petol’chka, Kostenets, M. ‘glizh dhe Iganovë, dhe dhjetëra u plagosën. Vitin e kaluar, zyra e prokurorit bullgar njoftoi përfshirjen ruse në katër shpërthime në magazinat ushtarake në Bullgari, kujton media bullgare online pool.bg.

By vull