Kombëtarja serbe e futbollit është gjobitur me një ndeshje pa audiencë dhe një gjobë totale prej 89.250 euro për shkak të incidenteve me tifozët në ndeshjen me Malin e Zi.

Serbia më 19 nëntor do të luajë në Leskovc me Bullgarinë në ndeshjen e fundit kualifikuese për Kampionatin Evropian që do të mbahet në vitin 2024.

Dënimi i UEFA-s nuk do të thotë automatikisht se stadiumi në Leskovc do të jetë bosh, pasi Federata e Futbollit të Serbisë do të shfrytëzojë mundësinë për të pasur fëmijë deri në 14 vjeç në tribuna, që do të thotë se djemtë e Dragan Stojkoviçit do të kenë një ambient të këndshëm për një vendosje historike evropiane.

Më 17 tetor në stadiumin “Rajko Mitic” të Beogradit, Serbia mposhti Malin e Zi me rezultat 3:1 në ndeshjen kualifikuese të Grupit G për Kampionatin Evropian 2024. Serbia është në vendin e dytë në tabelën e grupit G kualifikues për Kampionatin Evropian në Gjermani. me 13 pikë.

Shqiponjave u duhet një pikë në ndeshjen e radhës kundër Bullgarisë për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian, me kusht që Mali i Zi të mund Lituaninë në shtëpi më 16 nëntor.

Në të njëjtën kohë, UEFA gjobiti FC Mali i Zi me një total prej 20 mijë eurosh dhe ndalim për të sjellë tifozë në ndeshjen e radhës jashtë fushe.

UEFA urdhëroi FSCG të kontaktojë FSS dhe të kompensojë dëmin e stadiumit Rajko Mitic të shkaktuar nga tifozët malazezë.

By vull