Kohanews

Ke Çfarë Lexon!

United në 1/16, Chelsea i fortë ndaj Juventusit, barazim mes Barçës dhe Benfikës

2 min read

Lojtarët e Chelseat mundën Juventusin me rezultat 4:0 (1:0) në raundin e pestë të Ligës së Kampionëve.

Tifozët në Stamford Bridge prisnin një derbi mes Chelsea dhe Juventus, por ndeshja në Londër u duk si një ekzekutim mizor i skuadrës së Thomas Tuhel! Blutë mundën Zonjën e Vjetër me 4:0 dhe u rikthyen në vendin e parë në grup!

Juventus qëndroi në 20 minutat e para, por vendimi i diskutueshëm i arbitrit serb Srdjan Jovanoviç hapi ndeshjen. Pas goditjes nga këndi, Čaloba arriti në zonën e penalltisë së gjigantit torinez dhe mundi Vojšček Ščenski. 

Juvenut filloi në mënyrë më sulmuese në pjesën e dytë dhe u ndëshkua për këtë në vetëm dy minuta. Së pari, Reese James dyfishoi avantazhin e Chelseat dhe “nokautin” e fundit e dha Calum Hudson Odoi. Massimiliano Allegri ndryshoi menjëherë pas golit, por ishte tepër vonë për të ndryshuar rezultatin!

Ata e shënuan ndeshjen mes Barcelonës dhe Benfikës si një ndeshje me rëndësi të madhe, por Xavi Hernandez nuk arriti t’i “zgjojë” katalanasit në ndeshjen e parë europiane. Barça luftoi ashpër, duke pësuar edhe një gol në pjesën e parë, por VAR e anuloi të njëjtin për shkak të një faulli të Alex Grimald.

Katalanasit kaluan në avantazh në minutën e 85-të me Ronaldo Araujo, por ndihmës arbitri tundi flamurin dhe e anuloi golin për shkak të pozicionit jashtë loje.

Spektakli i vërtetë u ndoq nga publiku në Wankdorf në Bernë! Atalanta dhe Young Boys ishin shumë efikase për nëntëdhjetë minuta dhe ndeshja përfundoi pa fitues 3:3 (1:1)! Hyjnesha e provincës kaloi në epërsi ndaj Zapatës në minutën e 10-të, por SIebach barazoi para fundit të pjesës së parë. 

Atalanta kaloi sërish në epërsi me golin e Palomin në fillim të pjesës së dytë dhe pasoi një kthesë e plotë. Boys arritën në 3:2 me Sierra dhe Hefti, por Muriel i solli një pikë të madhe skuadrës së Gianpiero Gasperinit dhjetë sekonda pas hyrjes në fushë!

TË GJITHA REZULTATET:

Grupi E: 
Dynamo Kyiv – Barcelona 1: 2 (0: 2)
Garmash 70 – Lewandowski 14, Koman 42

Barcelona – Benfica 0:0