Sulmi në spitalin në të cilin u strehuan shumë banorë të Gazës duke ikur nga bombardimet izraelite shkaktoi reagime të dhunshme në mbarë botën, veçanërisht në botën arabe, dhe protesta u organizuan gjithashtu para ambasadave izraelite në Turqi dhe Jordani dhe pranë ambasadës amerikane. në Liban, ku forcat e sigurisë hodhën gaz lotsjellës ndaj protestuesve

Ushtria izraelite njoftoi se “pas një inspektimi nga afër të sistemeve të vëzhgimit” përcaktoi se nuk ishte zjarri izraelit, por raketat e Xhihadit Islamik që goditën një spital në Gaza të martën në mbrëmje, duke vrarë qindra njerëz, sipas pretendimeve palestineze.

“Tani kemi informacion të mjaftueshëm, u desh kohë, por duhet të themi të vërtetën, spitali nuk u godit nga sulmet izraelite. Në orët në vijim do të japim prova për pretendimet tona”.

tha Daniel Hagari, zëdhënës i ushtrisë izraelite në konferencën e mbrëmshme për shtyp.

Ai shtoi se në momentin e të shtënave, ata nuk po kryenin asnjë operacion ajror pranë spitalit dhe se raketat që goditën ndërtesën nuk përputheshin me ato të tyre. Hagari gjithashtu tregoi se ushtria do të lëshojë “biseda në arabisht që tregojnë se fajtori i sulmit është Xhihadi Islamik”.

Xhihadi Islamik: Kjo është gënjeshtër dhe trillim

Daoud Shehab, një zëdhënës i Xhihadit Islamik, i tha Reuters:

“Kjo është gënjeshtër dhe trillim, është krejtësisht e pavërtetë. Ata po përpiqen të mbulojnë krimin dhe masakrën e tmerrshme që kanë kryer kundër civilëve”.

Sulmi në spitalin në të cilin u strehuan shumë banorë të Gazës duke ikur nga bombardimet izraelite shkaktoi reagime të dhunshme në mbarë botën, veçanërisht në botën arabe, dhe protesta u organizuan gjithashtu para ambasadave izraelite në Turqi dhe Jordani dhe pranë ambasadës amerikane. në Liban, ku forcat e sigurisë hodhën gaz lotsjellës ndaj protestuesve.

“Qindra viktima janë ende në rrënojat e spitalit Ahli Arab në Gaza qendrore, ku vdiqën 200 deri në 300 njerëz.”

tha Ministria e Shëndetësisë e Territorit Palestinez të kontrolluar nga Hamasi, i cili fajësoi Izraelin për të shtënat.

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas, i cili qeveris territorin palestinez në Bregun Perëndimor, e quajti shpërthimin në spitalin Al Ahli një “masakër të tmerrshme ushtarake”.

“Izraeli i ka kaluar të gjitha vijat e kuqe” tha ai.

Shpërthimi në spital është incidenti më i përgjakshëm i vetëm në Gaza që kur Izraeli nisi një seri bombardimesh në hakmarrje për një sulm të Hamasit ndaj komuniteteve jugore izraelite më 7 tetor, ku u vranë 1,300 njerëz.

By vull