Koha News

Ke Çfarë Lexon!

(VIDEO) Kaos në Kosovë: U hodh gaz lotsjellës, dëgjohen breshëri, Vuçiq ngriti gatishmërinë luftarake të ushtrisë

3 min read

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pak para orës 14:00 i dha urdhër ushtrisë për ngritjen e gatishmërisë luftarake në nivelin më të lartë dhe që nga ai moment Ushtria filloi aktivitetet. Është urdhëruar një lëvizje urgjente drejt vijës administrative me Kosovën, tha ministri i Mbrojtjes Millosh Vuçeviç për TV Pink drejtpërdrejt nga qendra e Beogradit.

Tensione të reja kanë shpërthyer sot në pjesën veriore të Kosovës, raportojnë mediat serbe. Në Zveçan ka ndodhur përleshje mes qytetarëve të grumbulluar dhe policisë së Kosovës dhe janë dëgjuar edhe të shtëna. Një automjeti i policisë është djegur dhe janë hedhur bomba shokuese, raporton RTS, raporton H1 . Rreth orës 11:00 kanë rënë sirenat e alarmit në Leposaviq, Mitrovicë të Kosovës dhe Zubin Potok.

“Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka lëshuar urdhër për ushtrinë pak para orës 14:00 për ngritjen e gatishmërisë luftarake në nivelin më të lartë dhe nga ai moment Ushtria ka filluar aktivitetet. Është urdhëruar një lëvizje e menjëhershme drejt vijës administrative me Kosovën.

Ministri i Mbrojtjes Millosh Vuçeviç tha për TV Pink drejtpërdrejt nga qendra e Beogradit.

Ai paralajmëroi se ngjarjet në veri të Kosovës, ku pushteti në Prishtinë mori në dorë ndërtesat e pushtetit lokal, nuk janë lojë, por kërcënojnë sigurinë e të gjithëve në rajon.

Siç theksoi Vuçeviq, ushtria do ta përmbushë absolutisht urdhrin e Vuçiqit dhe do të mbrojë sovranitetin e Serbisë dhe të drejtën e jetës së të gjithë qytetarëve të saj.

“Është e qartë se po ushtrohet terror ndaj komunitetit serb në Kosovë.

përfundoi Vuçeviq.

Njerëzit janë mbledhur para ndërtesës së komunës së Zveçanit dhe, siç ka raportuar më herët reporteri i radio “Kontakt Plus”, me trupa po bllokojnë hyrjen. RTS raporton se janë përfshirë punonjësit e këtyre institucioneve.

Është pezulluar mësimi në kolegjet dhe shkollat ​​në Mitrovicë. RTS raporton gjithashtu se në rrugët e Leposaviqit janë vendosur barrikada, si dhe se aty janë shfaqur mjete të blinduara.

Burime të RTS-së në Zubin Potok thanë se forcat speciale kishin për qëllim që në ndërtesën e komunës, ku ndodhet edhe Organi i Përkohshëm Komunal i Qeverisë së Serbisë, të “varnin një flamur blu-verdhë, që simbolizon shtetësinë e Kosovës”.

Në Leposaviq, pas tingëllimit të sirenave, në sheshin kryesor para komunës janë mbledhur një numër i madh qytetarësh, të cilët pas njoftimit për ardhjen e specialistëve kanë bllokuar qarkullimin në rrugën kryesore në të dy anët e afrimit për në ndërtesa komunale me kamionë.

Policia e Kosovës ka njoftuar se po ndihmon kryetarët e sapozgjedhur të komunave që të ushtrojnë të drejtën e tyre për të punuar në objektet zyrtare komunale, raporton RTS .

Në njoftimin e policisë thuhet se policia po merr masa për sigurinë, rendin dhe sigurinë publike në përputhje me kompetencat ligjore dhe kushtetuese.

Sirenat, thotë ai, fillimisht janë dëgjuar në Zubin Potok, ndërsa qytetarët, siç informoi ai, kanë marrë informacion se kryetari i sapoemëruar ka kërkuar ndërhyrjen e policisë për të hyrë në objektin e komunës në Zubin Potok. Më pas janë dëgjuar sirena në Leposaviq dhe Zveçan dhe qytetarët kanë filluar të grumbullohen edhe në ato vende.

Përderisa qytetarët e veriut të Kosovës më së shumti qëndrojnë para objekteve komunale, jo larg tyre ka edhe pjesëtarë të EULEX-it, KFOR-it dhe Policisë së Kosovës.

Verified by MonsterInsights