Ballina Sport (Video) Mbi 120 të vdekur nga stampedo në futboll në Indonezi

(Video) Mbi 120 të vdekur nga stampedo në futboll në Indonezi

Spread the love

Paniku në një ndeshje futbolli në Indonezi pasi policia hodhi gaz lotsjellës për të ndaluar një përleshje mes dy grupeve të tifozëve që kontribuoi në një rrëmujë që vrau 129 persona, konfirmoi policia lokale.

Në ndeshjen e Premierligës indoneziane në qytetin e ishullit Java të Malang, midis Arema Malang dhe Persebaya Surabaya, në stadiumin Kanjuruhan shpërthyen disa përleshje pasi skuadra vendase humbi 2-3, pas së cilës policia përdori gaz lotsjellës, i cili nga ana tjetër shkaktoi panik, konfirmoi kreu i policisë, Nico Afinta.

Njëqind persona janë vërsulur drejt daljeve të stadiumit dhe disa prej tyre janë mbytur nga kaosi, ndërsa të tjerë janë përplasur. Më shumë se 300 persona përfunduan në spital dhe numri i të vdekurve pritet të rritet pasi 160 tifozë janë në gjendje kritike.