Slot Thailand
Slot Thailand
Toto Macau
Slot88
Slot Ovo
Slot Ovo
Anti Rungkad
Depo Slot
Slot Jp
Slot Zeus
Mpo Slot
Vuçiç nuk i njeh kufijtë e Kosovës, ja përgjigja që i vjen nga Haradinaj - Koha News
Vuçiç nuk i njeh kufijtë e Kosovës, ja përgjigja që i vjen nga Haradinaj 1

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë në një deklaratë të fundit, që nuk i njeh “kufijtë me Kosovën”.

Por i mënjëhershëm ka qenë reagimi i Kryeministrit kosovar, Ramush Haradinaj, i cili e ka cilësuar këtë deklaratë si cënim serioz të sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës.

“Deklaratat e fundit kërcenuese, agresive dhe luftënxitëse të Presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq, të dhëna dje me datë 7 shkurt 2019 në qytetin e Vranjës, Serbi, se nuk i njeh kufijtë e Kosovës, kufijtë ndërkombëtarisht të njohur dhe të pranuar në Jarinjë dhe Bërnjak, janë të papranueshme dhe paraqesin cenim serioz të sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës.

Këto deklarime janë edhe një atak i hapur ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës, si dhe rrezikojnë paqen, stabilitetin dhe sigurinë në Kosovë, rajon dhe më gjerë.

Si kryeministër i Republikës së Kosovës zotohem se do të ndërmarr të gjitha veprimet kushtetuese dhe ligjore me qëllim të ruajtjes së sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës, në përputhje me Deklaratën e Pavarësisë së 17 shkurtit 2008 dhe me Kushtetutën e Republikës së Kosovës.”, shkruan Haradinaj në një postim në fcb. D.l

By vull