Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha në Nju Jork se Serbia ende nuk ka plane për të vendosur sanksione ndaj Rusisë, edhe pse liderët perëndimorë ende këmbëngulin për këtë.
Vuçiq u tha gazetarëve në Nju Jork, ku po përfaqëson Serbinë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, se ai pret një takim ku Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Sigurinë Josep Borrell dhe zyrtarë të tjerë të BE-së “do t’i japin atij fjalime rreth nevojës që Serbia të anëtarësohet. vendet që vendosën sanksione ndaj Federatës Ruse”, shkruan Klix.

“Unë do t’i dëgjoj ata dhe do të përsëris se unë e udhëheq Serbinë dhe se si president i saj ende nuk jam dakord me këtë. Kur ta kuptoj që nuk mund ta bëjmë më këtë, atëherë nuk do të ndjekim një politikë të tillë. Por ne kemi bërë një politikë të tillë për një vit e shtatë muaj, e cila është e ndershme dhe e përgjegjshme, sepse e dimë se si ia dolëm me sanksionet. Pra, pse të merrni pjesë në këto gjëra? “Serbia ende nuk do të vendosë sanksione kundër Rusisë dhe ne presim presion kur është fjala për qëndrimin e Serbisë për këtë çështje”, u tha gazetarëve presidenti i Serbisë.

Vuçiq, duke folur për progresin e deritanishëm të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, tha se ishte interesante që pas fjalimit, presidenti brazilian Lula da Silva mori më shumë duartrokitje sesa presidenti amerikan Joe Biden.

“Kjo nuk ka ndodhur deri më tani. Nuk po e them këtë sepse për dikë do të thotë diçka e veçantë, përveç që vërehet një ndryshim i lehtë i disponimit mes vendeve afrikane dhe aziatike, të cilave nuk po u kushtohet vëmendje e mjaftueshme”, ka thënë presidenti serb, shkruan Klix.

By vull