PARIS, FRANCE - FEBRUARY 14: Warren Zaire-Emery of Paris Saint-Germain looks on during the UEFA Champions League round of 16 leg one match between Paris Saint-Germain and FC Bayern München at Parc des Princes on February 14, 2023 in Paris, France. (Photo by Chris Brunskill/Fantasista/Getty Images)

Një nga drejtuesit e gjeneratës së re të futbollit evropian dhe botëror është Warren Zer-Emery. Djaloshi i lindur në mars 2006, i cili luan për PSG-në, së bashku me Lamin Jamal të Barcelonës, përfaqëson një valë të re djemsh të rinj që me aftësitë e tyre me topin dhe në moshën vetëm 16.17 vjeç, po marrin një hapësirë ​​të merituar në fushë. pranë lojtarëve më me përvojë dhe dukshëm më të paguar.

Zer-Emery është francez, ai mbërriti në PSG në moshën 8-vjeçare dhe menjëherë filloi të luante me djem 3.4 vjet më të mëdhenj. Futbolli është në gjenet e tij, babai i tij ishte një futbollist, por askund aq serioz. Warren u transferua në ekipin e parë dikur nga Mauricio Pochettino, por ai debutoi me Christophe Galtier në gusht të 2022. Ai u bë lojtari më i ri në historinë e parisienëve.

Ai debutoi edhe në Champions League dhe pranvera e 2023 ishte vendimtare, shënoi edhe dy gola në Ligën 1 dhe minutat u shtuan. Në verë në stolin e skuadrës nga kryeqyteti i Francës erdhi Luis Enrique, i cili e futi menjëherë në zjarr Zer-Emery dhe i dha një përgjegjësi të madhe në fushë.

Ai është pjesëtar standard i mesfushës, më së shpeshti përkrah Vitinjës dhe Ugartes. I mirë në mbrojtje, i shkëlqyer në sulm, teknikë e lakmueshme, i ashtuquajturi mesfushor “box to box”. Për forcën e tij mendore shkruajnë edhe mediat në Francë, duke thënë se ai është “shumë më i vjetër” nga sa tregojnë vitet. Dhe sa shumë ka përparuar së fundmi..

By vull