U publikua përkthimi i përmbledhjes me tregime “Burri im” i autores Rumena Buzharovska

vull

Me kënaqësi të madhe ju informojmë se u publikua përkthimi i përmbledhjes me tregime “Burri im” i autores Rumena Buzharovska në gjuhën shqipe. Pas suksesit të madh të këtij libri në rajon, të përkthimeve në italisht, anglisht, gjermanisht, hungarisht, përkthimin shqip e publikon shtëpia botuese Ili-Ili nga Shkupi, të përkthyer […]

Stefoska në Kurbinovë,Lubojnë dhe te përmendorja e LNÇ në Oteshevë

vull

Sot Ministrja e Kulturës Irena Stefoska kreu kontroll në aktivitet rrjedhëse të disa të mirave të rëndësishme kulturore në rajonin e Prespës. Vizitën e filloi me kishën ,,Shën Gjergji” në Kurbinovë ku ka filluar faza e parë e mbrojtjes së menjëhershme të arkitekturës të kësaj trashëgime të paçmuar kulturore nga […]

Nga hapja e ekspozitës Retrospektive të Reshat Ametit

vull

Dje, më 27 tetor 2020, u hap ekspozita retrospektive e piktorit akademik Reshat Ameti me titull “30 vjet art” në hamamin Daut Pasha. Në hapje, drejtoresha e Galerisë Nacionale Dr. Dita Starova Qerimi theksoi sa vijon: “Galeria Nacionale, si një shtyllë e artit në vend, e ka kaluar këtë vit […]

FILMI MË I VLERËSUAR I GJITHA FESTIVALEVE NDËRKOMBËTARE “CIRKU FLUTURUES”, VJEN NË TETOVË NË KUADËR TË FESTIVALIN TË FILMIT TIFF ODA 2020

vull

Pas premierës së mbrëmshme që pati në Tiranë, sonde, në kuadër të Festivalit të filmit TIFF ODA 2020, do të shfaqet filmi i regjisorit Fatos Berisha, “Cirku Fluturues”. Premiera e këtij filmi në që për herë të parë do të shfaqet në Maqedoninë e Veriut sonde, do fillojë në orën […]

Muaji tetor, një program i pasur në nder të artit!

vull

Pas një pauze të gjatë, në muajin tetor, Galeria nacionale e Republikës së Maqedonisë së Veriut vjen me një ofertë ekskluzive ngjarjesh, deklaron dr. Dita Starova Qerimi. “Këtë muaj e kemi pasuruar me trashëgimi kulturore, e cila do t’i ofrohet publikut me të gjitha masat e nevojshme, duke çmuar kulturën […]

Grubi: Bashkimi Evropian do të investon 9 miliard euro në Evropën Juglindore

vull

Bashkimi Evropian gjatë katër viteve të ardhshme do të ndaj 9 miliard euro për Evropën Juglindore edhe atë për rindërtim të infrastrukturës rrugore, hekurudhave dhe në fushën e energjetikës. Kështu ka shkruar zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, Artan Grubi në faqen e tij […]

Ekspozitë e Pavle Kuzmanovskit në Çifte Hamam

vull

Arti i vërtetë nuk është irracional…ai është real, i qartë, konkret…nuk ka mashtrim, lojë apo manipulim. Të merresh me art do të thotë të ndjehesh i lirë, të jesh një fëmijë edhe pse më nuk je i tillë. Të merresh me art gjatë gjithë jetës tënde do të thotë t’i […]

Aktorët Musa Isufi dhe Ismail Kasumi heronjtë e filmit artistik me metrazh të gjatë “Dita e gruas”

Blerand Rexhepi

Kanë filluar përgatitjet për filmin e ri të metrazhit të gjatë “Dita e Gruas” një bashkëpunim mes artistave shqiptar dhe maqedon me regjisor Goce Cvetanovskin dhe producent Driton Ramadani. Në rolet kryesore do të jenë dy aktorët e njohur, Musa Isufi dhe Ismail Kasumi, por edhe aktorja Slagjana Vujosevik. “Fokusi […]

Ne Komunen e Likoves ne fshatin Sllupcan mbreme perfundoj me prezentimin e Ekspozites dhe ndarjen e mirenjohjeve netet e Artit ose Art Campi 2020

vull

Ne art kamp moren pjese artiste nga trevat shqiptare dhe me gjere, Ne kete eviniment prezentoi ligjeruesi Universitar Metin Izeti me temen:Vlera, Gnoseologjin e Ontologjia, Estetika ne Art. U prezentua edhe Filmi me metrazhe te shkurter si dhe kenge te lehta dhe muzike nga bende te ndryshem. Ja vlene te […]

Tetova International Film Festival” – ODA ju ftojne sot ne aktivitetin e rradhes

vull

Programa Cine Children Panorama ofron një formacion të shkëlqyer të filmave edukativ, artistik si dhe inspirues për fëmijë. Do të shfaqim variacione të filmave ndërkombëtar që do të zbavisin, nxisin kuriozitetin dhe ngrejnë vetëdijen. Filmat jo vetëm që do të zbavisin po edhe do të nxisin imagjinatën fëmijërore dhe kreativitetin […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: