Home / Bota

Bota

Zyrtare, Kanadaja po kërkon mbi 1 milionë emigrantë, si të aplikoni për punë

Një mundësi e mirë për të bërë gati valixhet dhe të emigroni në Kanada…. Kanadaja kërkon mbi 1 milion emigrantë për 3 vitet e ardhshme. Qeveria e Kanadasë ka njoftuar se në Raportin Vjetor për vitin 2018 të Ministrisë së ...

Read More »

Kërcënon Trump: Do ta shkatërroj Turqinë ekonomikisht, nëse…

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar se “do ta shkatërrojë Turqinë në aspektin ekonomik”, nëse kjo e fundit sulmon forcat kurde në Siri, pas njoftimit të Shteteve të Bashkuara për të tërhequr trupat amerikane nga territori sirian. Loading... Në dy ...

Read More »

A e dini që Zvicra e ndërron presidentin çdo vit?

Që nga 1 janari 2019, Ueli Maurer është presidenti i ri duke zëvendësuar Alain Berset. Loading... Ueli Maurer do të jetë ‘i pari midis të barabartëve’ në një Këshill Federal të përbërë nga shtatë anëtarë, ndërsa Alain Berset vazhdon si ...

Read More »

26 shqiptarë dalin në gjyq, akuzohen për 200 vjedhje

26 shqiptarë kanë dalë ditën e sotme para organeve të drejtësisë franceze, pasi akuzohen për 200 vjedhje në Auvergne Rhone-Alpes, por edhe në disa vende të tjera. Loading... Shqiptarët, 19 nga Shqipëria dhe 7 nga Kosova të ndihmuar nga katër ...

Read More »

Basketbollisti: Kam frikë se do më vrasin për ato që kam thënë për Erdogan

Ylli turk i NBA, Enes Kanter do të jetë një mungesë e madhe e New York Knicks në ndeshjen e 17 janarit ndaj Washington Wizards që do të mbahet në “O2 Arena” të Londrës. Loading... Basketbollisti është shprehur shpesh hapur ...

Read More »

Policia gjermane arreston shqiptarin në aeroport

Berlin, 2 janar -Policia gjermane ka arrestuar një 24-vjeçar në aeroportin e Berlinit – Tegel me dukumente të rreme. Shqiptari provoi te hyje ne Gjermani me dokumente gjoja greke i cili vinte nga Londra,  njofton  agjecia e lajmeve “Presheva Jonë” ...

Read More »

Turistët që ikin nga ishujt e popullarizuar të Tajlandës, valët pritet të arrijnë deri në 7 metra

Mijëra turist janë evakuuar nga pushimoret në ishujt e Tajlandës, Koh Pangan dhe Koha Tao për shkak të stuhisë tropikale Pabuk. Loading... Siç bënë të ditur “Guardian”, më herët tek ishujt ka ardhur deri tek një eksod masiv për shkak ...

Read More »

Historia e kosovarit që dikur shtynte karrocën në treg, sot është ekspert i gjigantit zviceran

Amir Rushiti është përgjegjës kryesor i bazës së të dhënave në kompaninë industriale zvicerane “Autoneum” ku mbi 80 analistë nga e mbarë bota kanë qasje direkte dhe raportojnë në baza ditore. Loading... “Autoneum” është një kompani industriale zvicerane, lidere globale ...

Read More »

Ushtria e Amerikës tani bashkon me Kosovën edhe Vranjën, Preshevën deri në kufi me Bullgarinë

Revista ushtarake amerikane “Stars and Stripes” ka botuar një hartë të shtetit të Kosovës në të cilin janë bashkuar Presheva, Medvegja dhe Bujanoci, por edhe Vranja, Novi Pazari, Bosilegrad, deri në kufirin bullgar! Loading... Kjo revistë, si një gazetë zyrtare ...

Read More »

Kryeministri i Belgjikës, Charles Michel, ka dhënë dorëheqjen

Kryeministri i Belgjikës, Charles Michel, ka dhënë dorëheqjen nga detyra pas paraqitjes së një mocioni mosbesimi kundër qeverisë së tij. Loading... Partia më e madhe në koalicionin e krijuar nga Michel, “Flemish N-VA” u largua një javë më parë pas ...

Read More »
Loading...