Gjermania dëshiron të tërheqë 400,000 punëtorë të huaj të kualifikuar çdo vit

vull

Qeveria e re e koalicionit të Gjermanisë dëshiron të tërheqë 400,000 punëtorë të kualifikuar nga jashtë çdo vit për të trajtuar çekuilibrat demografikë dhe mungesat e fuqisë punëtore në sektorë kyç që rrezikojnë të dëmtojnë rimëkëmbjen nga pandemia e koronavirusit. “Mungesa e punëtorëve të kualifikuar është bërë aq serioze në […]

Roberta Metzola – Presidentja e re e Parlamentit Evropian

vull

Maltezeja Roberta Metzola është zgjedhur Presidentja e re e Parlamentit Evropian (PE). Për të votuan 458 deputetë nga 690 të pranishëm. Duke pranuar postin, Metzola theksoi se dëshiron që njerëzit të rifitojnë një ndjenjë besimi dhe entuziazmi për projektin europian. “Në vitet e ardhshme, njerëzit në të gjithë Evropën do të […]

Koraç: “Bota serbe” është plani origjinal i Millosheviqit, Ballkani i Hapur i Vuçiqit është vetëm një mbulesë për një goditje ndaj BeH

vull

“Regjimi i Vuçiqit e mbështet Dodikun në shpërbërjen e BiH. Marrëdhëniet në rajon nuk kanë qenë më keq që nga vitet 1990, politika zyrtare e Beogradit kërcënon fqinjët e tij, kam parasysh BeH dhe Malin e Zi Projekti Ekonomik i Ballkanit të Hapur, i përbërë nga Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e […]

Presidenti i PE David Sassoli ka ndërruar jetë

vull

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli, ka vdekur në moshën 65-vjeçare. Sassoli vdiq mëngjesin e sotëm në një spital në komunën verilindore italiane të Aviano, konfirmoi zëdhënësi i tij për DPA. Parlamenti i BE-së konfirmoi të hënën se ai ishte shtruar në një spital në Itali më 26 dhjetor “për shkak […]

Tmerr në Brazil: Një shkëmb ra mbi varkat me turistë teksa kalonte nën një ujëvarë, të paktën shtatë të vdekur (VIDEO)

vull

Të paktën shtatë persona u vranë, tre u zhdukën dhe nëntë u plagosën rëndë kur një shkëmb goditi një motobarkë nën një ujëvarë në Brazilin juglindor të shtunën, tha shërbimi lokal i zjarrfikësve.   Blloku i shkëmbinjve u shkëput papritur nga muri i kanionit dhe goditi disa varka, duke shkaktuar […]

(Video) Në Dubrovnik u thye rekordi i temperaturës për muajin janar, njerëzit po lahen

vull

Ditët e para të Vitit të Ri në Dalmaci janë matur temperatura jashtëzakonisht të larta për këtë periudhë të vitit. Rekordi i temperaturës së janarit u thye në Dubrovnik. Sipas të dhënave të Institutit Shtetëror Hidrometeorologjik, sot në orën 14:00 stacioni i tyre në Goricë ka matur temperaturën 19.3 gradë […]

Një fenomen i rrallë i ndodhur natën e ndërrimit të viteve: Binjakët e lindur në dy vite të ndryshme

vull

Binjakët e lindur deri në pesëmbëdhjetë minuta kanë ditëlindje në ditë, muaj dhe vite të ndryshme, pasi njëri prej tyre ka lindur pikërisht në mesnatën e ndërrimit të viteve. Fatima Madrigal dhe Robert Trujillo nga Greenfield, Kaliforni, takuan vëllanë dhe motrën e tyre binjake Alfredo dhe Eileen, por në ditë […]

Abazovic u takua me Papa Françeskun në Vatikan

vull

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka  takuar sot Papa Françeskun  në Vatikan. Abazovic ishte i ftuari i nderit në Audiencën e Përgjithshme të mëngjesit të sotëm, të udhëhequr nga kreu i Kishës Katolike Romake, Papa Françesku. Pas ceremonisë, Papa Françesku zbriti në foltore për të përshëndetur të ftuarit dhe me atë rast zhvilloi […]

Nuk ka dimër në Grenlandë

vull

Në ditët e mëparshme Grenlanda kishte temperatura 20 deri në 30 gradë mbi mesataren për këtë periudhë të vitit dhe në shumë vende ishin mbi zero, njoftoi Instituti Meteorologjik Danez. Temperatura në kryeqytetin Nuke më 20 dhjetor ishte 13 gradë Celsius dhe në këtë periudhë të vitit temperatura mesatare është […]

Lajçak: Sfida më e madhe në Ballkan është që Shkupi dhe Tirana të fillojnë negociatat

vull

Kur bëhet fjalë për rajonin e Ballkanit Perëndimor, unë shoh katër sfida. Më imediate është që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të fillojnë negociatat e anëtarësimit me BE-në sa më shpejt të jetë e mundur. Problemi më serioz është kriza në BiH. Normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës është një sfidë […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: