Takim i ZKQ Dimitrov me ambasadoren kroate Tiganj

vull

Zëvendeskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov sot realizoi takim edhe  me ambasadoren e  Kroacisë në vend, Nives Tiganj, ku u shqyrtuan mundësitë për zgjërimin e bashkëpunimit përmes inicimit të përpjekjeve të përbashkëta për të hartuar dhe zbatuar projekte brenda instrumenteve të ndryshme financiare të BE-së. ZKQ Dimitrovi: „Kroacia konsiderohet […]

Aktori i mirënjohur shqiptar Çun Lajçi – në Tetovë mirëpritet nga Rektori Prof. Dr. Vullnet Ameti

vull

Aktori i mirënjohur shqiptar, Çun Lajçi, sot në Tetovë përderisa në sheshin e qytetit, përkatësisht para ambienteve të Fakultetit të Arteve të UT-së, ishte duke shitur disa nga veprat e tij lexuesve tetovarë, atë e ka befasuar me vizitën e tij Rektori i Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Vullnet Ameti. […]

Lëvizja Ilirida: Kreditë e jashtme,nuk përdoren për donacione                      

vull

Me  ftesë të Ministrit shtetëror për Evropë të Republikës Federale të Gjermanisë, Mihael Rot, Zëvendëskryetari I Qeverisë për Cështje Evropiane , Nikolla Dimitrov, më 30 shtator dhe me 1 tetor do të qëndroj në vizitë pune në Berlin. Kjo është vizita e pare e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së […]

Lëvizja Ilirida: Kreditë e jashtme,nuk përdoren për donacione                      

vull

Kreditë e jashtme,nuk përdoren pë donacione Intervenimi i tre pakove,të qeverisë në përkrahjen e ekonomisë, për tejkalimin e stagnimit ekonomik,gjatë periudhës së pandemisë,nuk e dhanë efektin e pritur nga ana e qeverisë. Këto pako,më shumë kishin propagandë populiste,dhe përfitimin e votuesve në prag të zgjedhjeve. Nga mediumet kuptojmë se bëhet […]

Gjoka: Kundërshtari u mundua të bënte gjithçka dhe na e bëri të vështirë

vull

Shkëndija shkëputet në kreun e tabelës pas 7-të xhirove në Ligën e Parë të Futbollit në Maqedoninë e Veriut. Fitorja 3:1 ndaj Pelisterit ishte e pesta në kampionat, krahas edhe të dy barazimeve, me kuqezinjtë që mbeten ekipi i vetëm pa disfatë në këto xhiro të zhvilluara. Sot në Manastir […]

Zaev: Nga java e ardhshme Qeveria fillon emërimin e drejtorëve

vull

Nga java e ardhshme Qeveria fillon emërimet e drejtorëve. Kryeministri Zoran Zaev thotë se si fillim do të niset me emërime, ndërsa deri më 15 tetor duhet përfundojnë procedurat për hapjen e konkurseve për drejtorë, anëtarë të bordeve drejtuese dhe mbikëqyrëse etj. Zaev thotë se duhet respektuar procedurat të cilat […]

Shoqata “Tradita” dhe Komuna e Tetovës – në qendrat arsimore do të ekspozojnë materiale sensibilizuese për pandeminë Covid -19

vull

Në prag të fillimit të vitit të ri edukativ –arsimor 2020/2021, në shkollat fillore dhe të mesme në Tetovë, do të ekspozohen materiale sensibilizuese për pandeminë Covid -19. Shpërndarja e këtyre materialeve realizohet nga Shoqata për kulturë dhe art “Tradita”, në bashkëpunim me Sektorin për veprimtari publike në Komunën e […]

Ambasadori i Kosovës në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Gjergj Dedaj e vizitoi Universitetin e Tetovës

vull

Ambasadori i Kosovës në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Gjergj Dedaj e vizitoi Universitetin e Tetovës Ambasadori i Kosovës në Maqedoninë e Veriut, Gjergj Dedaj, sot e vizitoi Universitetin e Tetovës dhe zhvilloi një takim me Rektorin e UT-së, Prof. Dr. Vullnet Ameti, ku diskutuan tema të ndryshme, me theks […]

PËRFUNDON ME SUKSES, REALIZIMI I PROJEKTIT PËR RIKONSTRUIMIN E SH.F.K “RAMETULLA AMETI” – ÇIFLIK.

vull

Komuna e Zhelinës organizoi forumin e fundit në bashkësi, për të prezantuar para qytetarëve të komunës së Zhelinës realizimin e projektit Rikonstruimi i sh.f. “Rametulla Ameti”- Çiflik i cili u financua nga Agjencia Zvicerane për zhvillim dhe bashkëpunim #SDC, në kuadër të projektit “Fuqizimi i këshillit komunal”, realizuar nga Programi […]

Mbrojtja e trashëgimisë kulturtore, rinia dhe eurointegrimet – tre shtyllat kryesore në mandatin e ministres së Kulturës, Stefoska

vull

Para nesh vijon periudha kur secili kontribut është i rëndësishëm, i pritur dhe i nevojshëm. Urdhëroni, bashkangjituni, theksoi ministrja e Kulturës Irena Sefoska në konferencën e sotme për shtyp para gazetarëve, duke i prezantuar qëllimet dhe vizionin e Ministrisë për periudhën e ardhshme të për mbajtura në letrën e mandatit […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: