Kujtojmë sot Presidentin e parë të Republikës së Kosovës Ibrahim Rugovën

vull

Si Sot, më 2 dhjetor të vitit 1944 në fshatin Cerrcë të Istogut, u lind intelektuali, politikani, akademiku dhe shkrimtari shqiptar. Ka shërbyer si President në vitet 1992-2000 dhe përsëri në vitet 2002-2006. Rugova ka qenë bashkëthemelues i lëvizjes së parë demokratike në Kosovë, Lidhjes Demokratike të Kosovës. Njihet në […]

10 vjet më parë, më 30 nëntor 2011 ndërroi jetë Mbreti Leka I.

vull

Mbreti Leka, do të mbahet mend dhe do të përkujtohet përjetë për vlerat prestigjioze kombëtare, të cilat i mishëroi në konsekuencën politike mbretërore ndaj të ardhmes së Shqipërisë dhe të kombit shqiptar. Ai nuk abdikoi kurrë nga froni mbretëror, duke ruajtur të pacënuar besimin për këtë të ardhme. Për Mbretin […]

Me 08.10.1895 ne Burgajet te Matit, lindi NMT MBRETI I SHQIPTAREVE AHMET ZOGU, njeriu i cili ndryshoi rrjedhat e historise me ngritjen dhe shtet-ndertimin e Shqiperise

vull

Me 08.10.1895 ne Burgajet te Matit, lindi NMT MBRETI I SHQIPTAREVE AHMET ZOGU, njeriu i cili ndryshoi rrjedhat e historise me ngritjen dhe shtet-ndertimin e Shqiperise, shkeputjen e lidhjeve me lindjen otomane dhe orientimin e shqiptareve ne perendim, aty ku e kane pasur vendin historikisht gjithmone. Ishte perbashkues dhe unifikues. […]

Si sot 72 vite më parë, më 3 tetor 1949 u nda nga jeta shkrimtari, publicisti, përkthyesi, veprimtari politik, Mit’hat Frashëri.

vull

Ai lindi më 25 mars 1880, në Janinë. Ishte biri i veprimtarit të hershëm të çështjes kombëtare, Abdyl bej Frashërit. Gjatë jetës dhe veprimtarisë së tij u shqua si patriot i flaktë, politikan i zellshëm, administrator i drejtë, publicist penëmprehtë, botues skrupuloz, bibliofil i papërsëdytshëm. Prej shumë shkrimeve që la […]

“Pushteti është përgjegjësi, nuk është privilegj”

vull

Falënderimi qoftë për Allahun e Madhërishëm, prej të cilit kërkojmë ndihmë, falje dhe udhëzim. Ndërsa bekimet e Allahut qofshin për Muhamedin a.s. për familjen e tij, për shokët e tij dhe për të gjithë ata që e ndjekin rrugën dhe mësimet e tij deri në amshim. Vëllezër besimtarë; Tema e […]

Si dhe pse i’u ndërrua emri gadishullit tonë, nga Ilirian në Ballkan?

vull

Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë,ka vizituar Shqipërinë dhe ka filluar të njoh çështjen shqiptare që në rini të tij me kërkimet e bëra në Arkivin e Lidhjes së Kombeve Gjenevë.Ja ç’thotë ai për shqiptarët në kohën e Mesjetës… Historiani zviceran, Aleksandre Lambertka vizituar […]

Përkujtesë historike: 7 shtator 1990 KUVENDI I KAÇANIKUT – GURTHEMEL I SHTETIT TË KOSOVËS

vull

Kuvendi i e Kaçanikut vuri në binarët historik shtetndërtimin e Kosovës, si proces të natyrshëm dhe të pandalshëm pas shpalljes së Deklaratës Kushtetuese të 2 korrikut 1990. Kështu, Kushtetua e Kaçanikut legjitimoi një realitet politik në përputhje me vullnetin demokratik të qytetarëve të Kosovës të shprehur në referendumin për pavarësi […]

U burgos 16 vjeç, doli nga burgu 47 vjeç

vull

Nga Kastriot DERVISHI Unë nuk besoj se Mandela, që e marrin shembull të kohëgjatësisë së vuajtjes së dënimit, do dilte gjallë nga kampet dhe burgjet e regjimit komunist në Shqipëri. Ne kemi heronjtë tanë dhe nuk kemi nevojë për shembuj ndërkombëtarë. Prej kohësh kam evidentuar deri tani 1 mijë të […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: