Aktori kosovar, Adem Mikullovci, vdiq të martën në moshën 81-vjeçare

vull

Aktori kosovar, Adem Mikullovci, vdiq të martën në moshën 81-vjeçare. Lajmi u konfirmua nga bashkëshortja e tij përmes një postimi në Facebook. Mikullovci ka luajtur në qindra role në projekte të ndryshme filmike. Përveç si aktor, ai mbahet mend edhe si delegat i Kuvendit të Kosovës në kohën e shpalljes […]

Themelohet Liga Unike në basketboll Shqipëri-Kosovë

vull

Ditë historike për basketbollin dhe sportin e Kosovës dhe Shqipërisë. Kjo për faktin se sonte në Tiranë është nënshkruar marrëveshja e bashkëpunimit për themelimin e Ligës Unike të Basketbollit Shqipëri-Kosovë. Marrëveshja u nënshkrua nga kryetarët e federatave përkatëse të basketbollit të Kosovës dhe Shqipërisë, Arben Fetahu, Kryetar i Federatës së […]

98.8% të votave të numëruara, Gjukanoviç fitues i zgjedhjeve në Mal të Zi

vull

Thuajse ka përfunduar i tërë numërimi në Mal të Zi, i cili ka vënë si fituar partinë DPS të Milo Gjukanovic me një margjinë të vogël ndaj proserbëve. Gjukanovicit i duhet një koalicion për të siguruar shumicën në parlamentin malazez që ka 81 ulëse. Qendra për Transizionin Demokratik ka treguar […]

Fati i qeverisë së re në Mal të Zi në duart e partisë së Dritan Abazoviqit

vull

Në Mal të Zi kësaj të dile u  mbajten zgjedhjet parlamentare si dhe zgjedhjet lokale në 5 komuna. Dalja në këto zgjedhje ishta masive ku në votime morën pjesë 409 880 qytetarë apo 75,9 %. Ashtu edhe siç ishte parashikuar rezultati i këtyre zgjedhjeve rezultoi të jetë i ngushtë dhe […]

Tensionet po rriten edhe më shumë, Greqia po zgjeron ujërat e saj territoriale: Për Turqinë është kjo është nxitje për luftë!

vull

Kryeministri Grek befas njoftoi se vendi i tij në Detin Jon do të zgjerojë ujërat e tij territoriale nga 6 deri në 12 milje detare, ndërsa më herët Turqia tha se një veprim i tillë do të ishte kjo është nxitje për luftë! Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka thënë se Greqia së […]

TAKIMI I KRYEMINISTRIT TË KOSOVËS HOTI ME PARTNERËT E KOALICIONIT U SHTY

vull

Takimi i kryeministrit të Kosovës, Abdullah Hoti me krerët e partive shqiptare të Kosovës që janë pjesë e koalicionit qeverisës, i cili ishte dashur të zhvillohej sot, është shtyrë dhe me siguri do të zhvillohet të hënën. Lajmi u konfirmua në një prononcim për portalin “Koha.net” nga zëdhënësi i Aleancës […]

Pacolli: Ky është një moment historik arritja për herë të parë një Kryeministër shqiptar

vull

“Urime shqiptarëve dhe BDI-së në Maqedoninë Veriore për arritjen e marrëveshjes për qeverinë e re. Ky është një moment historik arritja për herë të parë një Kryeministër shqiptar (edhe pse 100 ditë) Ministër të Punëve të Jashtme dhe poste të tjera kyçe në qeveri dhe Parlament. Roli i shqiptarëve është […]

Numri i pasagjerëve në aeroportet greke u ul me 74% në shtatë muajt e parë të këtij viti

vull

Numri i pasagjerëve në aeroportet greke në shtatë muajt e parë të vitit 2020 ra me 74.3 përqind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, dhe në korrik ulja arriti në 72.6 përqind, sipas të dhënave të Agjencisë për aviacionin civil të GreqisëMë konkretisht, në periudhën Janar-Korrik të […]

Turistët ikin nga Kroacia, kolonat e gjatësisë deri në tre kilometra – Masat Korona forcohen në vendet fqinje

vull

Pasi Italia dhe Austria përfshinë Kroacinë në listën e vendeve me rrezikshmëri të lartë, për shkak të rritjes së numrit të personave të infektuar me koronavirus, shumë turistë nga ato vende vendosën të përfundojnë pushimet e tyre para kohe. Paralajmërimi për austriakët për udhëtimin në Kroaci është i vlefshëm nga nesër, […]

Kroacia po përgatit një padi kundër Hollandës për humbjet e turizmit

vull

Sektori kroat i turizmit po konsideron ngritjen e një procesi gjyqësor kundër Hollandës mbi vendimin e kësaj  për ta vendosur Kroacinë në listën e vendeve me rrezik të lartë. Pas këtij vendimi, shumica e holandezëve ndërprenë pushimet e tyre në Kroaci, dhe pati një numër të madh të anulimeve të […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: