Home / Vendi

Vendi

GoogleScholar: Universiteti i Tetovës – universiteti më i mirë shqiptar

Universiteti i Tetovës nga viti në vit vazhdon ngritjen në ranglistat që realizohen nga institucione të ndryshme ndërkombëtare rreth cilësisë së universiteteve.  Loading... Nën udhëheqjen e Rektorit, Prof. Dr. Vullnet Ameti, Universiteti i Tetovës vazhdon të shënojë suksese të njëpasnjëshme ...

Read More »

Demaskohet këngëtarja ‘serbe’ Mina Kostiç, qenka shqiptare dhe ja si quhet…

Mina Kostiç njihet si njëra ndër këngëtaret më të popullore në muzikën serbe. Mirëpo, këtyre ditëve mediat serbe janë marrë me prejardhjen e vërtetë të këngëtares. Loading... Në të vërtetë, është zbuluar se ajo deri në moshën 19-vjeçare është quajtur ...

Read More »

NP “Rrugët e Maqedonisë”, e filloi vendosjen e tabelave në dy gjuhë në gjithë shtetin

Pas nënshkrimit nga kryetari i Kuventi ligjin e gjuhëve, sot që në mëngjes kanë nisur edeh vendosja e tabelave në gjithë Maqedoninë e Veriut. Loading... Siç ka arritur të sigurojë portali TS, e para që ka nisur me ndërrimin e ...

Read More »

Ligji për Gjuhët, si dhe ku është zyrtare gjuha shqipe (Dokument)

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi dje pasdite ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit u dërgua në Gazetën Zyrtare dhe  pas shpalljes në Gazetën Zyrtare menjëherë hyn në fuqi. Loading... Ky Ligj kryesisht ka të bëjë me ...

Read More »

Drejtori i BDI-së bëhet me veturë 50 mijë euro, ja emri dhe fotografia e tij! (Foto)

Ish kryetari i Komisionit për antikorrupsion, Ilmi Selami, këshilltar në Ministrinë e mbrojtjes, atashe ushtarak në Bruksel gjatë kohës së “regjimit të Nikolla Gruevskit”, para më pak se nj viti është emëruar drejtor i “Ekonomisë së Ujërave”. Kuadër i BDI-së ...

Read More »

PENDAROVSKI: Maqedonia anëtare në NATO, në tremujorin e parë të vitit 2020

Maqedonia dhe Greqia e zgjidhën kontestin me emrin, Marrëveshja e Prespës u ratifikua nga Parlamenti i Maqedonisë, ndërsa javën e kaluar mbështetje morën ndryshimet kushtetuese, të cilat dalin nga marrëveshja.  Tani vëmendja është drejtuar në Athinë dhe hapat e atjeshëm ...

Read More »

Bujar Osmani: Nga nesër ministrat në qeveri flasin shqip (VIDEO)

Zv.Kryeministri i Maqedonisë Bujar Osmani ishte mysafir në emisionin “Click Plus” në TV21 Osmani deklaroi se Ligji për Gjuhët është nënshkruar nga kryeparlamentari Talat Xhaferi, dhe tashmë është dërguar në Gazetën zyrtare. Gazeta zyrtare pritet të publikohet sonte ose nesër, ...

Read More »

Ligji i gjuhës shqipe, Muki godet BDI-në: Një dekadë në pushtet me VMRO DPMNE zëri nuk iu ndëgjua

Deputeti shqiptar i LSDM-së, Muhamed Zekiri e ka goditur ashpër gjithë BDI-nëata që sonte fryhen për zyrtarizimin e gjuhës shqipe. Sipas Mukit, BDI-së nuk i është dëgjuar zëri një dekadë në pushtet me VMRO-në. Loading... “Pothuajse nje dekade ne pushtet ...

Read More »

Amdi Bajram më vizionar se politikanët shqiptar: Që nga viti 1996 jam angazhuar për “Severna Republika Makedonija” (Video)

Në Ballin tradicional vjetor të romëve në Maqedoni edhe sivjet ylli kryesor ka qenë deputeti Amdi Bajram, kryetar i partisë Lidhja e Romëve të Maqedonisë. Bajram në paraqitjen e tij ka uruar qytetarët për emrin e ri të vendit, duke ...

Read More »

Vëllai i Zaevit me nënkryetarin e shkarkuar të VMRO-DPMNE-së, i njohur si i afërt me Mijallkovin?!

Në rrjetet sociale është publikuar një fotografi ku shihet kryetari i komunës së Kavadarit, Mitko Jancev bashkë me Vice Zaev, vëllain e kryeministrit Zoran Zaev. Foto ka bërë bujë me shumë komente në tuiter, ku theksohet se ata janë parë ...

Read More »
Loading...