Grubi dhe Bejta: Zgjedhjet lokale do të janë konfirmim i politikave tona të drejta për qytetarët

Blerand Rexhepi

Zëvendëskryeministri i parë dhe Ministër për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi sot ka takuar nënkryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Nevzat Bejta. Në këtë takim sipas Grubit është takuar për shumë çështje, por pa tejkaluar realizimin me sukses të procesit të regjistrimit të popullsisë. Grubi dhe Bejta […]

Kryeministri Zaev: Ndamë 120 milionë denarë për rikonstruimit e Sallës Universale – Shkup në formën ekzistuese, bashkëkohore dhe me efikasitet energjetik

vull

“Salla Universale do të rindërtohet në formën dhe gabaritin ekzistues, duke mbajtur pamjen e saj autentike me qëllim që edhe më tej të shërbejë në memorie kolektive si simbol i solidaritetit”, deklaroi Kryeministri Zoran Zaev në ngjarjen me rastin e prezantimit të projektit për rikonstruimit e Sallës Universale – Shkup. […]

Lali Fiku t’i vijë anash PDIU-së

Nga Arben Llalla   Që Edi Rama të qëndronte në pushtet edhe katër vjet, në vitin e fundit të mandatit të parë bëri një pakt të madh me Greqinë. Marrëveshja që arriti me mitropolitët e Amerikës, mëkëmbësit e qeverisë greke në pak pika ishte: Zhdukja e Çështjes Çame nga agjenda […]

Regjistrimi/Osmani: Diaspora, pjesë e pandashme e vendit

Kryediplomati Bujar Osmani në misionin e mandatit të tij theks të veçantë i ka dhënë diasporës. Aktiviteti i tij në këtë drejtim ka dhënë frytin me digjitalizimin e shërbimeve, me çka i lehtësohet mërgatës qasja ndaj informacioneve që kanë të bëjnë me shtetin amë. “Më lejoni t’ju kujtoj se sipas […]

Shkëndija përballë Vardarit kërkon fitoren e 13-të sezonale

vull

Kuqezinjtë të dielën në Tetovë presin rivalin nga Shkupi, në duelin e parë zyrtarë si vendas në vitit 2021. • Shkëndija përballë Vardarit kërkon fitoren e 13-të sezonale • Kuqezinjtë nuk munden nga rivali shkupjan nga viti 2017 • Takimi Shkëndija-Vardari luhet të dielën në Tetovë nga ora 14:00. Takimet që në të […]

ASH & AAA: Ndalimi i protestës është tipari i parë i diktaturës

vull

Në ditën kur ishte paralajmëruar të mbahet protesta paqësore kundër vendimin për rastin e montuar politik “Monstra”, policia e Oliver Spasovskit ishte kujdesur që ta pengojë këtë protestë dhe, madje, me ndalimin e marshit protestues, të provokojë incidente me përmasa të paparashikueshme. Dhe, përkundër kërkesës së organizatorëve, familjarëve të dënuar […]

Carovksa: Së bashku me kompanitë i përcaktojmë drejtimet e nevojshme për arsimin e mesëm profesional

vull

Përmes këtij karavani të dialogut social “ Mëso me mençuri dhe puno  me profesionalizëm”, së bashku me shkollat, komunat dhe kompanitë, përcaktuam se cilat drejtime i duhen tregut të punës që të hapen në vitin shkollor 2021/2022. Mendojmë se shkollat mund dhe janë fleksibile t`i përshtatin programet së bashku me Qendrën […]

Takimi Bekteshi-Toman: Do të punojmë intensivisht me komisionin e përzier për të përmirësuar bashkëpunimin ekonomik mes Maqedonisë së Veriut dhe Republikës Çeke

vull

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi gjatë ditës së sotme u takua me Ambasadorin e Republikës Çeke,  Mirosllav Toman. Temë diskutimi në takim ishte vazhdimi i bashkëpunimit të suksesshëm midis dy vendeve, si dhe mundësitë për thellimin e tij. Ministri Bekteshi e informoi Ambasadorin për masat e ndërmarra nga Qeveria gjatë […]

Fitoi banesë me vetëm 100 denarë nga instant loja shpërmbyese “Shtëpia, e ëmbla shtëpi” prej Llotarisë shtetërore

Një lajm i mrekullueshëm vjen nga Llogaria Shtetërore. Familja Sekullovski është fitues i parë i banesës nga instant loja shpërmbyese “Shtëpia, e ëmbla shtëpi”. “Mirjana dhe Gocja nga fshati Arvat i Resnjës, me vetëm 100 denarë “gërvishtën”, banesë në Shkup. Ishte kjo banesa e parë nga gjithsej pesë banesat që […]

Në UT u përurua Klinika Juridike

vull

Në Fakultetin Juridik (24.02.2021), të Universitetit të Tetovës, u bë përurimi i Klinikës Juridike të Fakultetit Juridik. Klinika juridike e Fakultetit Juridik është projekt i financuar nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Prorektori për bashkëpunim ndërkombëtar, Prof. Dr. Shefik Shehu falënderoi zyrtarët […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: