Home / Shëndeti

Shëndeti

Mësoni si të rrisni vetë boronica në shtëpi

Boronica është një frut i madhërishëm që rritet kryesisht në vendet me klimë të freskët, siç është Shqipëria. Boronicat janë një frut që gjenden me vështirësi dhe janë përgjithësisht të shtrenjta, sidomos kur janë të freskëta. Boronicat e freskëta janë ...

Read More »

Luftoni gripin sezonal me ushqimet që rrisin imunitetin

Ndryshimi i menjëhershëm dhe i parakohshëm i stinëve, sjell shqetësime dhe probleme të ndryshme tek shëndeti i njeriut. Duke qenë kështu, bëhemi pre e viruseve si: gripi etj. Ajo çka mund të bëjmë për të parandaluar këtë është një mirë ...

Read More »

Pesë gjëra që nuk i dini për psikopatët

Nga Nadja Heym, The Conversation Loading... Në emisionin e famshëm televiziv, ‘Vrasja e Evës’, Villanelle është një vrasës psikopat, operator i shërbimit të sugurisë. “Ju kurrë nuk duhet ta quani psikopat një psikopat. Ajo i mërzit ata”, tregon Eva. Ajo pastaj e ngërthen buzën ...

Read More »

Ushqimet kancerogjene dhe anti-kancer, ja ç’duhet të konsumojmë

Nuk ka më asnjë dyshim: të paktën 3 nga 10 raste të kancerit janë për shkak të asaj që hamë. Është po aq e sigurt se dieta mesdhetare luan një rol mbrojtës: shumë studime tregojnë se një regjim i lartë ...

Read More »

Kujdes me këto ushqime, shkatërrojnë organizmin dhe imunitetin

Thelbësore për shëndetin e organizmit është një sistem imunitrar i fortë. Tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar janë: gjumi i shëndetshëm, aktivitetit fizik dhe ushqyerja e shëndetshme. Përpos tyre rol të rëndësishëm bëjnë edhe ushqimet që konsumojmë. Loading... Për të ...

Read More »

Problemet me ereksion: Ushqimi që e zvogëlon për 40% rrezikun e impotencës

Megjithatë, studimet shkencore kanë treguar se ka edhe mënyra natyrale për t’i lehtësuar simptomat. Loading... P.sh. shkencëtarët nga Universiteti i Athinës besojnë se duke ngrënë dietë mesdhetare ju mund t’i lehtësoni simptomat e impotencës. Ekspertët kishin analizuar të dhënat e ...

Read More »

Këshilla për të mos u humbur: Ja çfarë duhet të dini për dietat e vjeshtës

Problemet me peshën janë gjithmonë shqetësuese për të gjithë ne. Pas periudhës së pushimeve ne mund të kemi marrë dhe disa kilogramë më shumë dhe fillimi i vjeshtës është mënyra më e mirë që do të na ndihmojë për të ...

Read More »

Alergjitë e vjeshtës luftohen me këto 4 ushqime

Është koha për të veshur pulovrat, por për shumë prej nesh largimi i të nxehtit shoqërohet me alergjitë e bezdisshme të vjeshtës. Por nëse ushqeheni me ushqimet e duhura, mund të vazhdoni të shijoni ajrin  e pastër pa pasur frikë. ...

Read More »

Pse meshkujt duhet të hanë sa më shumë fruta të thata

‘Konsumimi i arrave rregullisht mund të përmirësojë spermën tek meshkujt’, sugjeron studimi. Loading... Burrat që konsumuan rreth dy grushta fruta të thata mikse (bajame, arra dhe lajthi) përditë për 14 javë rresht, shkencëtarët zbuluan, se kishin rritje të qelizave ‘notuese’ ...

Read More »

9 aktivitetet fizike që djegin më së shumti kalori për një orë

Nëse dëshironi të jeni në top formë fizike, atëherë palestra është vendi ideal për t’ia filluar rrugëtimit tuaj. Loading... Megjithatë, nëse jeni lloji i personit që nuk i pëlqen të bëjë peshëngritje, atëherë nuk jeni i/e vetmi, transmeton Telegrafi. Stërvitja ...

Read More »
Loading...